←  Prawo rodzinne i opiekuńcze

Forumprawnicze.info

»

Dodatek dla matki samotnie wychowującej dz...

Ewa23 - zdjęcie Ewa23 17 cze 2012

Witam!

Mam jeszcze jedno pytanie czy jeśli będę miała ustalone alimenty od ojca dziecka to należą mi się jakieś dodatki jeśli dziecko ma nazwisko ojca?

Czy dostane dodatek dla matki samotnie wychowującej albo chociaż rodzinne i wychowawcze ponieważ przebywam teraz na bezpłatnym wychowawczym?? (i ile przysługuje wychowawczego na jedno dziecko??) w jakiej wysokosci jest dod. dla matki samotnie wychowujacej oraz wychowawcze?? bardzo prosze o odpowiedź na moje wszystkie pytania bo strasznie mnie to nurtuje.

Z góry dziękuję.
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 17 cze 2012

Świadczenia rodzinne oraz dla osób samotnie wychowującej dzieci zależą od kryterium dochodowego. Zasiłek rodzinny wraz z dodatkami przysługuje rodzinom, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 552,3 zł. Ustalone alimenty nie wykluczają zasiłku rodzinnego - wręcz odwrotnie. Bez ustalonych alimentów nie miałaby Pani możliwości starania się o zasiłek rodzinny.

Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie:
68,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia;
91,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia
98,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

Wysokość zasiłku dla osoby samotnie wychowującej dziecko jest stała. Wynosi 170 zł na dziecko zdrowe
Odpowiedz

paulina27-1984 - zdjęcie paulina27-1984 18 cze 2012

Nie zgodzę się z odpowiedzią. Urodziłam dziecko 13.11.2007 roku. Wraz z becikowym przyznano mi świadczenie rodzinne nadzieck.. Wówczas wynosiło 48 zł. To było w grudniu. Wniosek złożyłam pod koniec listopada,więc zasiłek wypłacono za dwa miesiące. Dostałam również 170 zł zasiłku jako matka samotnie wychowująca dziecko. Wówczas musiałam jednak dołączyć do OPS-u zaświadczenie,że wstępuję na drogę sądową w celu ustalenia ojcostwa i alimenty. W chwili zasądzenia alimentów zgłosiłam jedynie fakt,że zostały przyznane. Wówczas odebrano mi te 170 zł..a na ich miejsce dostałam alimenty na dziecko..zresztą cofnięte o rok do tyłu
Odpowiedz

paulina27-1984 - zdjęcie paulina27-1984 18 cze 2012

Tylko,że moje dziecko nie miało nazwiska ojca..ale w dniu złożenia pozwu proszę zanieść do opieki społecznej podbity przez sąd wniosek. Na tej podstawie powinni przyznać. Do momentu nie złożenia pozwu będą egzekwować od Pani zaświadczenie o dochodzi ojca dziecka
Odpowiedz