←  Prawo cywilne

Forumprawnicze.info

»

Koszty utrzymania mieszkania po rozwodzie

kryczalka - zdjęcie kryczalka 29 lip 2012

Trzy lata temu otrzymłam rozwód bez orzekania o winie, bez podziału majątku. Ja zamieszkałam w niewykończonym bliźniaku w trakcie budowy a były mąż w naszym wspólnym mieszkaniu. Budowa jest obciążona kredytem hipotecznym, który spłacam sama. Spłacam bądź spłaciłam też nasze wspólne długi. Były mąż żąda abym płaciła czynsz w mieszkaniu, które on zajmuje (nie mam do niego dostępu). Twierdzi, że nie może znaleźć pracy bo jest chory i istotnie nie pracuje. Ponieważ mieszkanie jest nasze wspólne, to do mnie przychodzą monity zmuszając mnie w ten sposób do opłacania czynszu. Chciałam przepisać na męża to mieszkanie, niestety on nie wyraża na to zgody.
Czy jest jakieś rozwiązanie mojego problemu bez zakładania z mojej strony sprawy o podział majątku ?
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 29 lip 2012

Bez zgody męża nie ma żadnej możliwości podzielenia majątku. W takim wypadku pozostaje tylko droga sądowa.
Odpowiedz

kryczalka - zdjęcie kryczalka 30 lip 2012

Bez zgody męża nie ma żadnej możliwości podzielenia majątku. W takim wypadku pozostaje tylko droga sądowa.

Odpowiedz

kryczalka - zdjęcie kryczalka 30 lip 2012

Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie. Płacę za to mieszkanie, które użytkuje mąż i czy te opłaty (mamy od chwili rozwodu rozdzielczość majątkową) będą zaliczone przy podziale majątku na moją korzyść ? Proponuję mężowi aby wynajął to mieszkanie ale on odmawia.
Przecież nie mam obowiązku opłacać czynszu za mieszkanie, do którego nie mam dostępu. Mąż ma 46 lat, może podjąć pracę nawet jeśli ta praca nie odpowiada jego kwalifikacjom lub ma większe wymagania.
A więc co z kosztami, które ponoszę na płacenie czynszu i spłatę wspólnego kredytu ?
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 30 lip 2012

Tak - w sprawie o podział majątku sąd rozliczy nakłady poczynione przez Panią na otrzymanie lokalu od chwili ustania wspólności majątkowej. Mąż będzie musiał zwrócić 1/2 tych opłat. To samo dotyczy zwrotu połowy rat spłaconego kredytu.
Odpowiedz