←  Prawo rodzinne i opiekuńcze

Forumprawnicze.info

»

miejsce pobytu dziecka przy matce i kontak...

dorota32 - zdjęcie dorota32 09 lip 2012

córka jest ze związku nie formalnego(konkubinat).dotychczas nie wiedziałam nawet że powinnam zlożyc wniosek do sądu o ustalenie tego.niedługo mam sprawe o ustalenie kontaktów córki z ojcem.czy na tej sprawie mozna poruszyć aby od razu ustalić miejsce pobytu dziecka przy mnie czy musze koniecznei mieć nowa sprawę?bo nawet nie wiem czy warto o to zapytać sędziego.
czy jeśli konieczne bedzie ustalenie tego na nowej sprawie to po ustaleniu dni kontaktow z ojcem na tej rozprawie najbliższej ojciec będzie musiał stosowac się do tych ustalen czy nadal będzie mial większe prawa do np.zatrzymania dziecka na dłuzej u siebie?

wnioslam o ustalenie kontaktów gdyż do tej pory ojciec był bardzo nie słowny jesli chodzi o odbieranie dziecka i jego powrót-umawiał sie a i tak po dziecko przyjezdzał nie wtedy kiedy mówil(przeważnie w całkiem inny,nie ustalony, dzień) i odwoził ze znacznym opóźnieniem lub juz nawet po kilku godzinach(biorac na weekend).

czy jesli spóźni sie ,bez wytlumaczenia,z odwiezieniem dziecka to mam reagować zgloszeniem na policję?czy jesli zechce odwiźć dziecko wczesniej (bez porozumienia ze mną)a ja będe poza domem(często bywam u kolezanki na drugim koncu miasta) to musze na jego żadanie wrócic i zająć się dzieckiem.czesto tak robil dotychczas że przywozil dziecko nagle wczesniej niz umawialimy sie bez ważnego powodu tylko dlatego żebym nie siedziala ze znajomymi i nie bawila sie za dobrze.wymuszał na mnie że mam wrócic do domu bo on jest pod domem i chce mi przekazac dziecko.

ojciec dziecka jest nie słowny i robi wszystko wobc mnie złośliwie więc jakiekolwiek dogadanie się między nami nie wchodzi w gre a ja chcę sobie i dziecku stworzyć jakąs stabilizację i mozliwość zaplanowania naszego czasu zarówno wspólnego jak i mojego gdy córka bedzie przy ojcu
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 10 lip 2012

Formalnie wskazane byłoby aby mieć ustaloną tą kwestię w drodze orzeczenia sądowego - choć przymusu w sytuacji braku sporu pomiędzy wami w tym zakresie - nie ma.

Nie da się tego załatwić w ramach sprawy o ustalenie kontaktów ojca z dzieckiem.

Co do kontaktów - spóźnienie czy brak kontaktu nie daje podstaw do wezwania policji. Kontakt jest prawem - nie obowiązkiem ojca. Jeśli nie będzie się stawiał na kontakty czy też nie będzie ich wykonywał w pełnym czasie - to będzie to podstawa do ograniczenia mu tych kontaktów w przyszłości.
Odpowiedz

dorota32 - zdjęcie dorota32 10 lip 2012

Co do kontaktów - spóźnienie czy brak kontaktu nie daje podstaw do wezwania policji. Kontakt jest prawem - nie obowiązkiem ojca. Jeśli nie będzie się stawiał na kontakty czy też nie będzie ich wykonywał w pełnym czasie - to będzie to podstawa do ograniczenia mu tych kontaktów w przyszłości.

chodzi mi o to że on często nie stosowal sie do wczesniej umówionych godzin(które zresztą sam podawał bez moich propozycji)tylko żeby zrobić mi na złośc.często wyglądało to tak że siedziałam cały dzień w domu bo nie wiedziałam w której chwili przyjedzie(po dziecko lub z dzieckiem) a przeważnie i tak przyjeżdzał na drugi dzień.chciał w ten sposób wymóc na mnie żebym to ja czekała i nie planowała sobie nic dla siebie.kiedy raz wziął ja w sobote i mial odwieźc we wtorek to przywiózł ja w sobote kilka godzin po tym jak ją wziął bo dzwoniąć dowiedział się że jestem u koleżanki a nie siedzę w domu(a bardzo go boli mysl że się gdzies dobrze bawię ).powiedział że mam wracac do domu bo mi przywiezie dziecko.nie zgodził się jej przywieźć do kolezanki.kiedy odmówiłam to zagroził że zostawi dziecko same pod domem.w sumie nie wierzyłam ze to zrobi ale potrafi się zachowac nieobliczalnie wiec wróciłam do domu.on w ten sposob w sumie sprawia nadzór nad moim życiem prywatnym a nie chce takiej ingerencji.więc wiem że na tyle na ile będzie mógł to nadal złośliwie będzie przesówał umówione godziny nie informując mnie wogóle o tym-po prostu przyjdzie kiedy mu sie podoba
Odpowiedz

Agusia76 - zdjęcie Agusia76 10 lip 2012

W takiej sytuacji najlepiej będzie złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem, wówczas, po orzeczeniu Sądu, Pani były partner będzie musiał stosować się do terminów i godzin spotkań. Jeśli spotkania będą nagminnie skracane przez byłego bez konkretnego powodu, będzie Pani mogła wnieść o ograniczenie kontaktów (np. skrócenie ich skoro dla byłego dwa dni weekendu to za długo). Oprócz tego, poza terminami wskazanymi w orzeczeniu Sądu partner nie będzie mógł się spotkać z dzieckiem bez Pani zgody. Być może to podziała na niego mobilizująco by trzymać się terminów.
Co do sprawy o ustalenie pobytu dziecka - jest to sprawa oddzielna, nie można załatwić tego przy sprawie o kontakty. Tak samo jest w przypadku alimentów. Wyjątkiem jest tutaj tylko sprawa rozwodowa w trakcie której można uregulować wszystkie te kwestie łącznie. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 10 lip 2012

Dokładnie tak jak radzi Agusia76.

Dodam jeszcze tak: proszę spróbować "nagrać" jego groźby, że jak nie będzie Pani w domu to zostawi dziecko samo. Takie zachowanie byłoby dostatecznym powodem aby pozbawić go możliwości kontaktu z córką poza miejscem zamieszkania dziecka, a nawet pozbawić go władzy rodzicielskiej.
Odpowiedz

dorota32 - zdjęcie dorota32 10 lip 2012

a jesli chodzi o to ustalenie pobytu dziecka przy mnie-czy jesli między soba spiszemy cos takiego to będzie ważne?podejrzewam ze musiałoby tez byc potwierdzone notarialnie?

i jeszcze zapytam czy po sprawie o ustalenie kontaktów musze czekac na uprawomocnienie czy te zasady od razu obowiązują?
Użytkownik dorota32 edytował ten post 10 lipiec 2012 - 17:54
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 10 lip 2012

Postanowienie ustalające sposób kontaktów podlega uprawomocnieniu. Można jednak wnioskować, aby sąd udzielił zabezpieczenia - ustalając sposób kontaktów na czas trwania postępowania w sprawie. Wówczas skutki ustalenia kontaktów będą praktycznie obowiązywać niezwłocznie.

Odpowiedz