Skocz do zawartości

Serwis Forumprawnicze.info używa plików cookies. Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz w Polityka Prywatności. Aby usunąć tą informację naciśnij przycisk po prawej:    OK
OK

Zdjęcie
- - - - -

niepłacenie alimentów i zabranie prawa jazdy


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie
#1 calibra7
calibra7
 • Użytkownik
 • 3 postów

Napisano 12 wrzesień 2012 - 19:09

Witam.
Czy urząd miejski i wydział komunikacji ma prawo do złożenia wszczęcia postępowania o zabranie prawa jazdy za niepłacenie alimentów. Co w tym wypadku mogę zrobić?
Pozdrawiam

#2 Waldemar
Waldemar
 • Prawnik
 • 271 postów

Napisano 12 wrzesień 2012 - 21:44

Jeszcze się z czymś takim nie spotkałem. Aczkolwiek słyszałem gdzieś chyba o takiej metodzie zmuszania do płacenia alimentów, tych którzy się od tego uchylają.
Najlepiej zacząć płacić alimenty. Ewentualnie można składać odwołania od decyzji jak doręczyli Panu pismo zatytułowane "decyzja", skoro to urząd miejski i wydział komunikacji.
Nie ponoszę odpowiedzialności za szkody spowodowane udzieloną poradą prawną, za wyjątkiem tej, która jest spowodowana winą umyślną. Czytając poradę godzi się Pan/Pani na powyższy warunek.

#3 Prawne.org
Prawne.org
 • Administrator
 • 13547 postów

Napisano 13 wrzesień 2012 - 09:34

USTAWA
z dnia 7 września 2007 r.
o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

Art. 5. 1. Organ właściwy dłużnika przekazuje komornikowi sądowemu informacje mające wpływ na skuteczność prowadzonej egzekucji, w szczególności zawarte w wywiadzie alimentacyjnym oraz oświadczeniu majątkowym dłużnika alimentacyjnego.

2. W przypadku gdy dłużnik alimentacyjny nie może wywiązać się ze swoich zobowiązań z powodu braku zatrudnienia, organ właściwy dłużnika:

1) zobowiązuje dłużnika alimentacyjnego do zarejestrowania się jako bezrobotny albo jako poszukujący pracy w przypadku braku możliwości zarejestrowania się jako bezrobotny;

2) informuje właściwy powiatowy urząd pracy o potrzebie aktywizacji zawodowej dłużnika alimentacyjnego.

3. W przypadku gdy dłużnik alimentacyjny uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego lub odmówił:

1) złożenia oświadczenia majątkowego,

2) zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny albo poszukujący pracy,

3) bez uzasadnionej przyczyny, w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych, robót publicznych, prac na zasadach robót publicznych albo udziału w szkoleniu, stażu lub przygotowaniu zawodowym dorosłych

- organ właściwy dłużnika wszczyna postępowanie dotyczące uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.

3a. Decyzji o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych nie wydaje się wobec dłużnika alimentacyjnego, który przez okres ostatnich 6 miesięcy wywiązywał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów.

3b. Jeżeli decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna, organ właściwy dłużnika kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego, dołączając odpis tej decyzji, oraz składa wniosek o ściganie za przestępstwo określone w art. 209 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.).#4 calibra7
calibra7
 • Użytkownik
 • 3 postów

Napisano 13 wrzesień 2012 - 12:32

Witam.
Dziękuję za odpowiedzi i chciałbym nadmienić czy Prezydent Komorowski nie anulował tej ustawy która ponoc jest niezgodna z konstytucją.
Pozdrawiam

#5 Waldemar
Waldemar
 • Prawnik
 • 271 postów

Napisano 13 wrzesień 2012 - 21:16

Prezydent Komorowski nie ma takiego uprawnienia. Może coś takiego zrobić jedynie Trybunał Konstytucyjny.
Nie ponoszę odpowiedzialności za szkody spowodowane udzieloną poradą prawną, za wyjątkiem tej, która jest spowodowana winą umyślną. Czytając poradę godzi się Pan/Pani na powyższy warunek.

#6 calibra7
calibra7
 • Użytkownik
 • 3 postów

Napisano 15 wrzesień 2012 - 09:27

Właśnie czy Trybunał konstytucyjny nie uchwalił, że jest to niezgodne z konstytucją ?

#7 Prawne.org
Prawne.org
 • Administrator
 • 13547 postów

Napisano 15 wrzesień 2012 - 19:39

Ustawa i ów przepis jest nadal obowiązujący.

Podobne problemy prawne: Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Yandex.Metrica