Skocz do zawartości

Serwis Forumprawnicze.info używa plików cookies. Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz w Polityka Prywatności. Aby usunąć tą informację naciśnij przycisk po prawej:    OK
OK

Zdjęcie

odrzucenie spadku


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie
#1 dolores79
dolores79
 • Użytkownik
 • 4 postów

Napisano 30 styczeń 2014 - 13:55

Witam, mam pytanie dotyczące odrzucenia spadku po zmarłej babci przez moja małoletnią córkę. Z mezem odrzuciliśmy spadek u notariusza, nastepnie złozylismy wniosek do sądu rodzinnego  o zezwolenie na dokonanie czynnosci prawnej przekraczajacej zakres zwyklego zarzadu majątkiem mojej córki , polegającej na odrzuceniu w imieniumojej córki spadku po mojej zmarłej mamie.

sad zezwolił na dokonanie czynności  po kilku rozprawach, wysyłając postanowienie.

czy to  juz wszystko co moge zrobić aby sprawa spadku sie zamkneła dla mnie i mojej rodziny? czy cos jeszcze powinnam zrobić?

 

 #2 Prawne.org
Prawne.org
 • Administrator
 • 19762 postów

Napisano 30 styczeń 2014 - 14:16

Nie - teraz z odpisem postanowienia sądu rodzinnego idziecie do notariusza i w imieniu dziecka odrzucacie spadek po babci. I w tym momencie będzie to dla was koniec sprawy. #3 dolores79
dolores79
 • Użytkownik
 • 4 postów

Napisano 30 styczeń 2014 - 14:23

dziekuję za szybka odpowiedź, pozdrawiam

Nie - teraz z odpisem postanowienia sądu rodzinnego idziecie do notariusza i w imieniu dziecka odrzucacie spadek po babci. I w tym momencie będzie to dla was koniec sprawy. #4 dolores79
dolores79
 • Użytkownik
 • 4 postów

Napisano 04 luty 2014 - 10:10

Witam, mam problem, jak pisałam we wczesnijszej wiadomosci, razem z mezem odrzucilismy spadek po mojej zmarłej mamie , złożylismy wniosek do sadu rodzinnego o odrzucenie spadku przez nasza córkę,  ze złożeniem wniosku zmiesciliśmy się w pół roku po smierci. Po kilku rozprawach , które toczyły sie prawie rok orzymalismy  postanowienie sądu o odrzuceniu spadku . Po otrzymaniu informacji od Panstwa udałam sie do notariusza, który poinformował mnie ze juz jest za późno córka przyjeła spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Moja mama miała mieszkanie z moim ojcem na które był wziety kredyt hipoteczny.

co teraz mam zrobić aby córka nie musiała płacic dlugów ?

od postanowienia sadowego mineły dwa lata,  zaczynaja odzywac sie wierzyciele. myslałam ze postanowienie sądowe wystarczy, nie otrzymałam informacji że trzeba dac sie do notariusza( choc okazało sie ze i tak byłoby za późno) .

pozdrawiam i czekam na odpowiedź.#5 Prawne.org
Prawne.org
 • Administrator
 • 19762 postów

Napisano 04 luty 2014 - 11:48

Córka przyjęła z dobrodziejstwem inwentarza - a więc i tak do tego spadku nic nie dołoży. Jeśli wierzyciele się odzywają to proszę informować, że spadkobiercą jest osoba nieletnia, że spis inwentarza nie został przeprowadzony, a wobec powyższego nie ma możliwości spłacania jakiegokolwiek zadłużenia. #6 dolores79
dolores79
 • Użytkownik
 • 4 postów

Napisano 04 luty 2014 - 14:22

Czy jest szansa aby zlozyc do sadu wniosek o przedłuzenie terminu odrzucenia spadku ?

Co mam zrobic jeżeli otrzymalam pit ,a bym wypełniła w imieniu córki jako spadkobiercy nieruchomosci do zaplacenia podatku??

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Córka przyjęła z dobrodziejstwem inwentarza - a więc i tak do tego spadku nic nie dołoży. Jeśli wierzyciele się odzywają to proszę informować, że spadkobiercą jest osoba nieletnia, że spis inwentarza nie został przeprowadzony, a wobec powyższego nie ma możliwości spłacania jakiegokolwiek zadłużenia. #7 Prawne.org
Prawne.org
 • Administrator
 • 19762 postów

Napisano 04 luty 2014 - 19:20

Taki wniosek nie istnieje - jak przedłużenie terminu do złożenia oświadczenia. Można ewentualnie wnosić o uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o sposobie przyjęcia spadku.

 

Art. 1019. § 1. Jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:
1)   uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem;
2)   spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.
§ 2. Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.
§ 3. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd.
 
Czyli wnosić do sądu wniosek o uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia w imieniu dziecka - argumentując to tym, że postępowanie w sądzie rodzinnym trwało zbyt długo i nikt Was nie pouczył, że trzeba udać się do notariusza. 
 
Czy to się jednak powiedzie - nie ma pewności. 


Podobne bezpłatne porady prawne: Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Yandex.Metrica