←  Prawa konsumenta

Forumprawnicze.info

»

Po ilu naprawach wymiana na nowy?

Arnold21 - zdjęcie Arnold21 19 maj 2012

W grudniu (o zgrozo - na prezent pod choinke dla żony) kupiłem zestaw kina domowego. Nie była to żadna chińszczyzna tylko powiedźmy sprzęt ze średniej półki.

Po nowym roku pojawiła się pierwsza usterka - szuflada CD stanęła w połowie i nie chciała się ani otworzyć ani domknąć.
Poszło do naprawy na gwarancji do serwisu.

Raptem po 2 tygodniach od powrotu jednostki centralnej kolejna usterka - tym razem jeden głośnik zaczął "skrzeczeć". Ledwo się wykłuciłem ze sprzedawcom, bo wciskał, że za dużo czadu dawałem z głośników. Ponownie poszło do serwisu.

Już myślałem, że w końcu pech przestał mnie prześladować - a wczoraj kino po prostu się nie włączyło. Mam już dość ciągłego reklamowania - bo rozłączenie i spakowanie sprzętu jest męczące.

Po ilu naprawach mogę oddać sprzęt i domagać się wymiany? W sumie to chyba lepiej byłoby odzyskać pieniądze i kupić coś innego.
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 19 maj 2012

Nie ma przepisu, które określałby po ilu naprawach konsument może domagać się wymiany towaru na nowy. Taka informacja (prawo) może być wskazane w karcie gwarancyjnej. Może być zapisane - ale nie musi - bowiem to producent (gwarant) określa czy chce przyznać takie prawo kupującemu czy też nie.

Z opisanej sytuacji wynika, że powinieneś przy obecnej usterce domagać się do sprzedawcy (podkreślam - sprzedawcy, nie z gwarancji) - wymiany towaru na nowy wolny od wad na podstawie art. 8 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Art. 8 Jeżeli towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy, chyba że naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia.


Należałoby wezwać pisemnie sprzedawcę do wymiany towaru na nowy - wskazując na to, że ilość wcześniejszych usterek wskazuje, że kolejna naprawa byłaby rażąco dla Pana niedogodna.

Nie ma natomiast możliwości od razu domagania się zwrotu ceny zakupu. Dopiero gdyby sprzedawca nie był w stanie ani naprawić ani wymienić sprzętu na nowy - wówczas byłyby podstawy do rozwiązania umowy i zwrotu ceny zakupu.
Odpowiedz

Arnold21 - zdjęcie Arnold21 22 maj 2012

Bardzo dziękuję za odpowiedź. A jeśli sprzedawca będzie się upierał, żeby jeszcze naprawić kino domowe to ile dni ma serwis na naprawę?
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 22 maj 2012

Jeśli ponownie będzie to naprawa gwarancyjna - to wówczas warunki gwarancji winny określać maksymalny czas naprawy.
Jeśli natomiast usunięcie usterki nastąpi przez naprawę po stronie sprzedawcy - to wówczas naprawa winna być niezwłoczna (nie da się niestety tego przeliczyć wprost na liczbę dni).
Odpowiedz