←  Prawo administracyjne

Forumprawnicze.info

»

Podatek gruntowy

Eugeni - zdjęcie Eugeni 03 mar 2014

Kupiłam kilkanaście lat temu działkę ok. 3000 mkw.  od Lasów Państwowych jako nieużytki leśne. Później gmina opracowała plan zagospodarowania terenu dla wielu innych działek i dla mnie.  I od tej pory wprowadzili zapis gruntu jako tereny różne. To nazewnictwo dało podstawę gminie wprowadzić podatek gruntowy.

Moje pytanie:

czy powinnam płacić  podatek gruntowy jeżeli dzialka w dalszym ciągu jest niezabudowana. Rosną na niej tylko rośliny. Nie stoi żadna nieruchomość.

Kwota podatku jest duża bo za mkw. 0.46 zl ?

Odpowiedz

adw. Łukasz Nysztal - zdjęcie adw. Łukasz Nysztal 03 mar 2014

O przeznaczeniu gruntu decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - trzeba więc niestety płacić podatek gruntowy.
Odpowiedz

Eugeni - zdjęcie Eugeni 04 mar 2014

Rozumiem, ale czy gmina miała prawo zmienić charakter gruntu w celu wprowadzenia podatku przecież są to dalej nieużytki rolne.

Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 05 mar 2014

Miała prawo wprowadzić plan lub zmienić przeznaczenie gruntu - faktyczny sposób obecnego użytkowania gruntów nie ma znaczenia. 

 

Nie wiem czym się tu dziwić. Z jednej strony podatek, ale z drugiej istotny wzrost wartości tych działek. 

Odpowiedz

Eugeni - zdjęcie Eugeni 06 mar 2014

Napisałam do Pana o radę, gdyż tak jak pisałam wcześniej tym planem zostały  przekształcone kilkanaście działek a tylko  jak się okazało ja płacę. Opłacam ten podatek od przeszło 7 lat. Czy w tym przypadku powinnam żądać od gminy sprostowania.  

Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 06 mar 2014

Przy kolejnej decyzji o wymiarze podatku może Pan odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i tam wykazywać, że podatek jest naliczany nienależnie. 

Odpowiedz

Eugeni - zdjęcie Eugeni 07 mar 2014

A czy mógłby mi Pan pomóc w napisaniu treści takiego odwołania?

Dzwoniłam do geodety, który powiedział, że dopóki na takiej działce nie stoi nieruchomość to za grunt się nie płaci. 

 

Odpowiedz