←  Prawo pracy

Forumprawnicze.info

»

praca

Jan1234 - zdjęcie Jan1234 03 lis 2012

Dobry wieczor

Mam pytanie, czy ,,prace dorywcze" sa przestepstwem(jesli pojde gdzies co jakis czas pomoc komus przy roznych pracach, tylko czasami!) jesli jestem zarejestrowany w urzedzie pracy. Czy np. jesli bylem za granica na zbiorach(legalnie,ale bardzo krotko i nie musze sie rozliczac z polskim urzedem skarbowym tylko z zagranicznym) i nie powiadomilem o tym urzedu pracy to jest to przestepstwem.???
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 04 lis 2012

Prace dorywcze winny być podejmowane na umowę zlecenia/o dzieło. Ma Pan obowiązek zgłaszania takiej formy zatrudnienia w UP. Nie dopełniając tego obowiązku ryzykuje Pan skreśleniem z listy bezrobotnych i obowiązkiem zwrotu wypłaconego zasiłku.
Odpowiedz

Jan1234 - zdjęcie Jan1234 04 lis 2012

a jesli nie pobieram zadnego zasilku a ,,prace dorywcze" maja charakter bardzo rzadki, np.2xw miesiacu to czy mozna miec z tego jakies nieprzyjemnosci? bo za jednorazowa prace/pomoc raz na jakis czas nikt mi zdnej umowy nie da itd., a czytalem ze nie ma w kodeksie pracy czegos takiedo jak ,,praca dorywcza" http://mfiles.pl/pl/.../Praca_dorywcza ?
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 04 lis 2012

Pracy dorywczej nie ma - ale rejestrując się jako bezrobotny był Pan zapoznany z obowiązkami.
Nie bardzo wiem o jakie nieprzyjemności konkretnie Pan pyta. Nie jest to żadne przestępstwo, nikt za to Pana nie aresztuje. Jedyne co Pan ryzykuje to możliwość skreślenia z listy bezrobotnych.
Odpowiedz

Jan1234 - zdjęcie Jan1234 05 lis 2012

nieprzyjemnosci, np. gdybym napisal na jakims oswiadczeniu ze czasami chodze na ,,prace dorywcze" i takie oswiadczenie przypadkiem trafiloby do urzedu pracy (calkiem przypadkowo) to czy moga mnie ukarac prawnie?(czy to nie jest przestepstwo? ,,bo nie ma terminu ,,praca dorywcza"?
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 05 lis 2012

Mogą Pana ukarać skreślając z listy bezrobotnych. Nie wiem jak to już jaśniej Panu napisać...
Odpowiedz

Jan1234 - zdjęcie Jan1234 05 lis 2012

aha, bo chodzilo mi czy mozna przez to byc karanym itd. ?
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 06 lis 2012

Nie można być za to karanym.
Odpowiedz