←  Prawo cywilne

Forumprawnicze.info

»

umowa/ugoda z księgową

Vlucusv - zdjęcie Vlucusv 05 lis 2013

Reprezentuję organizację pozarządową prowadzącą działalność gospodarczą. Borykamy się z problemami związanymi z księgowością prowadzoną przez podmiot zewnętrzny (biuro rachunkowe). Biuro to prowadziło rachunkowość organizacji przez trzy lata. W tym czasie zmienił się już zarząd organizacji. Przez ten czas nie została także podpisana umowa z biurem rachunkowym (mimo iż odpowiednia księgowa składała podpisy pod wszystkimi dokumentami kierowanymi do Urzędu Skarbowego czy KRS-u).
Nieoczekiwanie na jaw wyszły nieścisłości dotyczące księgowości prowadzonej za lata 2009-2012, o których do tej pory nikt nie wiedział (biuro rachunkowe o nich nie informowało). Wszystkie bilanse prawdopodobnie wymagają korekt. Czy za porozumieniem stron można podpisać umowę z datą wsteczną (“antydatować” umowę)? Chcielibyśmy się jakoś zabezpieczyć, być może istnieje możliwość podpisania umowy z datą bieżącą, która zawierałaby klauzulę o odpowiedzialności księgowej/biura rachunkowego za nieścisłości w rachunkach za lata 2009-2012?
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 05 lis 2013

Do odpowiedzialności biura pisemna umowa nie jest Wam potrzebna. Skoro biuro faktycznie prowadziło księgowość to doszło do zawarcia umowy ustnej. Brak pisemnej umowy nie zwalnia biura z odpowiedzialności za błędy zawinione.
Odpowiedz