Skocz do zawartości

Serwis Forumprawnicze.info używa plików cookies. Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz w Polityka Prywatności. Aby usunąć tą informację naciśnij przycisk po prawej:    OK
OK

Zdjęcie
- - - - -

umowa/ugoda z księgową


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie
#1 Vlucusv
Vlucusv
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 05 listopad 2013 - 09:36

Reprezentuję organizację pozarządową prowadzącą działalność gospodarczą. Borykamy się z problemami związanymi z księgowością prowadzoną przez podmiot zewnętrzny (biuro rachunkowe). Biuro to prowadziło rachunkowość organizacji przez trzy lata. W tym czasie zmienił się już zarząd organizacji. Przez ten czas nie została także podpisana umowa z biurem rachunkowym (mimo iż odpowiednia księgowa składała podpisy pod wszystkimi dokumentami kierowanymi do Urzędu Skarbowego czy KRS-u).
Nieoczekiwanie na jaw wyszły nieścisłości dotyczące księgowości prowadzonej za lata 2009-2012, o których do tej pory nikt nie wiedział (biuro rachunkowe o nich nie informowało). Wszystkie bilanse prawdopodobnie wymagają korekt. Czy za porozumieniem stron można podpisać umowę z datą wsteczną (“antydatować” umowę)? Chcielibyśmy się jakoś zabezpieczyć, być może istnieje możliwość podpisania umowy z datą bieżącą, która zawierałaby klauzulę o odpowiedzialności księgowej/biura rachunkowego za nieścisłości w rachunkach za lata 2009-2012?

#2 Prawne.org
Prawne.org
  • Administrator
  • 19762 postów

Napisano 05 listopad 2013 - 09:42

Do odpowiedzialności biura pisemna umowa nie jest Wam potrzebna. Skoro biuro faktycznie prowadziło księgowość to doszło do zawarcia umowy ustnej. Brak pisemnej umowy nie zwalnia biura z odpowiedzialności za błędy zawinione.
  • Warszawiak dziękuje za poradę
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Yandex.Metrica