Skocz do zawartości

Serwis Forumprawnicze.info używa plików cookies. Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz w Polityka Prywatności. Aby usunąć tą informację naciśnij przycisk po prawej:    OK
OK

Zdjęcie

wolne za oddanie krwi


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie
#1 asg
asg
 • Użytkownik
 • 16 postów

Napisano 11 czerwiec 2013 - 12:37

Witam.

Mam pytanie związane z honorowym oddaniem krwi.
Według grafiku mam wolne 22,23.06 potem 24.06 pracuje i 25.06 mam wolne chciałbym iść oddać krew właśnie 24 żeby mieć cztery dni wolne i móc pojechać do domu bo pracuje 150km od domu i tu mam pytanie do kiedy musze powiadomić pracodawcę o tym że chcę oddać krew i czy pracodawca może zmienić grafik i kazać mi przyjść do pracy 25.06

#2 Jowita
Jowita
 • Prawnik
 • 493 postów

Napisano 11 czerwiec 2013 - 15:52

Nieobecność w pracy związana z oddaniem krwi ma charakter usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje się krew przysługuje z mocy art 9 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi - pracownikowi który który legitymuje się tytułem zasłużonego honorowego dawcy krwi lub honorowego dawcy krwi.

Jeżeli przyczyna nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i terminie nieobecności w pracy (§ 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy).

Jednocześnie art. 8 kp Nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno - gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.

#3 Maykell
Maykell
 • Użytkownik
 • 4 postów

Napisano 12 czerwiec 2013 - 13:27

No i teraz pytanie, czy takie wykorzystywanie oddawania krwi do zrobienia sobie długiego weekendu jest, czy nie jest sprzeczne ze "społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa"?
„Jeżeli będę zajmował się tym, co myślą głupcy, nie będę miał czasu na to, o czym myślą ludzie inteligentni.”

#4 Prawne.org
Prawne.org
 • Administrator
 • 19762 postów

Napisano 12 czerwiec 2013 - 14:14

Nie jest - bo w żaden sposób nie da się udowodnić, że osoba oddająca robi to z pobudek innych niż chęć oddania krwi. Inaczej należałoby ograniczyć ustawowo, że pobieranie krwi następuje od wtorku do czwartku.

#5 asg
asg
 • Użytkownik
 • 16 postów

Napisano 12 czerwiec 2013 - 18:52

krew oddaje od wielu lat, wczesniej nie mialem problemu. teraz jest nowy kierownik i nie uznaje oddawania krwi. nie wyrazatez zgody na zamiany między pracownikami. ale wracając do pytania to moge go powiadomić ze chce oddać krew mając już wolne.

Podobne bezpłatne porady prawne: Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Yandex.Metrica