←  Prawo pracy

Forumprawnicze.info

»

wolne za oddanie krwi

asg - zdjęcie asg 11 cze 2013

Witam.

Mam pytanie związane z honorowym oddaniem krwi.
Według grafiku mam wolne 22,23.06 potem 24.06 pracuje i 25.06 mam wolne chciałbym iść oddać krew właśnie 24 żeby mieć cztery dni wolne i móc pojechać do domu bo pracuje 150km od domu i tu mam pytanie do kiedy musze powiadomić pracodawcę o tym że chcę oddać krew i czy pracodawca może zmienić grafik i kazać mi przyjść do pracy 25.06
Odpowiedz

Jowita - zdjęcie Jowita 11 cze 2013

Nieobecność w pracy związana z oddaniem krwi ma charakter usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje się krew przysługuje z mocy art 9 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi - pracownikowi który który legitymuje się tytułem zasłużonego honorowego dawcy krwi lub honorowego dawcy krwi.

Jeżeli przyczyna nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i terminie nieobecności w pracy (§ 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy).

Jednocześnie art. 8 kp Nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno - gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.
Odpowiedz

Maykell - zdjęcie Maykell 12 cze 2013

No i teraz pytanie, czy takie wykorzystywanie oddawania krwi do zrobienia sobie długiego weekendu jest, czy nie jest sprzeczne ze "społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa"?
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 12 cze 2013

Nie jest - bo w żaden sposób nie da się udowodnić, że osoba oddająca robi to z pobudek innych niż chęć oddania krwi. Inaczej należałoby ograniczyć ustawowo, że pobieranie krwi następuje od wtorku do czwartku.
Odpowiedz

asg - zdjęcie asg 12 cze 2013

krew oddaje od wielu lat, wczesniej nie mialem problemu. teraz jest nowy kierownik i nie uznaje oddawania krwi. nie wyrazatez zgody na zamiany między pracownikami. ale wracając do pytania to moge go powiadomić ze chce oddać krew mając już wolne.
Odpowiedz