←  Prawo cywilne

Forumprawnicze.info

»

wypowiedzenie najmu a umowa na czas określony

Krzychu S. - zdjęcie Krzychu S. 18 sty 2013

Witam,
jak większość, przychodzę z problemem dot. wynajmu mieszkania. Dnia 31.01.2012 zawarłem umowę najmu z właścicielem na rok, do 31.01.2013 i w umowie jest zapis, że z dniem 01.02.2013 właściciel wchodzi w pełnoprawne korzystanie z mieszkania. Dokładnie wczoraj dzwoniłem do właściciela, że w ciągu najbliższego tygodnia czy dwóch tygodni my (ja z dziewczyną) wyprowadzimy się i nawet może przed upływem daty, tj 31.01.2013 będzie miał mieszkanie wolne, tak aby ew. mógł sobie kogoś znaleźć od lutego itp. Natomiast właściciel zaczął mówić, że wszystko ładnie i pięknie, tylko okres wypowiedzenia umowy to 3 miesiące, a więc przez kolejne 3 miesiące będziemy musieli płacić czynsz i resztę za użytkowanie, gdzie de facto już mieszkać nie będziemy i umowa też nas nie będzie obowiązywała.
czy właściciel ma prawo mówić nam takie rzeczy i odwoływać się do "okresu wypowiedzenia", skoro zaraz zbliża się koniec umowy, a żadnych nieuregulowanych spraw finansowych nie ma?
Tak na moje zwykłe oko, chyba coś tu jest nie tak.

Pozdrawiam
Krzysiek
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 18 sty 2013

Absolutnie nie - właściciel jest w błędzie.
Umowa zawarta na czas określony wygasa z mocy samego prawa. Nie musi być przez nikogo wypowiadana. Nie ma tu więc żadnego okresu wypowiedzenia.
Odpowiedz

Krzychu S. - zdjęcie Krzychu S. 18 sty 2013

dziękuję bardzo za szybką i konkretną odpowiedź :)

Pozdrawiam.
Odpowiedz

joanna13130 - zdjęcie joanna13130 21 sty 2013

witam,
mam nadzieję ,że wkońcu trafiłam do miejsca gdzie uzyskam fachową odpowiedź.podpiełam się do tego tematu ponieważ też jest to kwestia wynajmu mieszkania.już wiem ,że popełniłam błąd nie podpisując umowy ale czy mogę podpisać ją teraz?mieszkam w obecnym mieszkaniu od 09/2012.proszę o kontakt z osobą kompetentną a opiszę sytuację
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 21 sty 2013

W każdej chwili można podpisać umowę najmu.
Odpowiedz