←  Prawo pracy

Forumprawnicze.info

»

Zapłata za godziny nadliczbowe

tomek166 - zdjęcie tomek166 17 wrz 2013

Witam wszystkich i proszę o pomoc w następującej sprawie. Pracuję w systemie 12 godz. zawsze byly problemy z godzinami nadliczbowymi i zapłatą za ich przepracowanie.Pan dyrektor oznajmił ostatnio że nie będzie płacił za godz. nadlicz. i zmusza pracowników poprzez kadry do wypisywania wniosków o odbiór godz.Godziny były wypracowane w miesiącu LIPIEC,SIERPIEŃ dizśaj pani kadrowa oznajmiła że do 20- go muszę napisać wniosek o odebranie godz. nadlicz. bo kończy sie okres rozliczeniowy.Nadmieniam że na dzień dzisiejszy nie ma aktualnego grafiku pracy na miesiąc Październik a wniosek mam napisać bez daty kiedy chcę te godz. odebrać,poza tym jest jeszcze druga sprawa pracując w systemie dzień - noc 2 dni wolnego czasami brakuje mi godz. do wymiaru wtedy dyspozytor rozbija nam 12 godz. dyżur na dyżur 8 - 6 lub 4 godz. Czy przychodząc na 8 godz. dyżur i przekraczając czas pracy np. o 2.5 godz. to będą to godz. nadliczbowe czy nie ,bo kadry twierdzą że nie,i na koniec, jeżeli zakład pracy oddaje w/g to ma obowiązek oddać 1.5 za 1 czy pracownik pisząc wniosek sam, w takim przypadku nie będzie stratny na godzinach nadliczbowych. Pozdrawiam i czekam na odp.
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 17 wrz 2013

Rozliczenie godzin może nastąpić tylko w danym okresie rozliczeniowym. Jeśli z wnioskiem występuje pracownik - pracodawca oddaje przepracowane godziny za wolne w stosunku 1:1. Jeśli natomiast to pracodawca wskazuje, kiedy pracownik ma odebrać przepracowane godziny to oddaje w stosunku 1,5:1.

Kadry poganiają, bo zapewne jest u was 3-miesięczny okres rozliczeniowy i z końcem okresu nie da się już zwrócić godzin w żaden formie (czy to 1:1 cz 1,5:1) - trzeba będzie po prostu za nie zapłacić.
Odpowiedz