←  Prawo rodzinne i opiekuńcze

Forumprawnicze.info

»

Zniesienie alimentów na dzieci.

hewolf - zdjęcie hewolf 28 lut 2013

Witam

Moja sytuacja wygląda następująco od 2007 r, mam zasądzone alimenty na niepełnoletnie 2 dzieci, które od tamtego okresu wynosiło 600zł. Nie byłem w stanie płacić wtedy takiej kwoty, był problem ze znalezieniem pracy. Jakby nie patrzeć to co zarobiłem potrzebowałem na opłaty mieszkaniowe, licznikowe jak i na życie. Więc kwota 600 zł była dla mnie za duża, od tamtego czasu rósł mi dług alimentacyjny. W miarę swoich możliwości starałem się zawsze córce 'podrzucić parę groszy" ale matce dziecka nie dawałem tych pieniędzy do ręki, gdyż wiedziałem,że nie zostaną one wcale spożytkowane na dzieci. Od 2012 r mam podwyższone alimenty do kwoty 800 zł i od 2 lat gdziekolwiek nie podejmę legalnie pracy komornik zabiera mi 60% z wypłaty i w tym momencie po przepracowanym miesiącu dostaje do reki wypłatę w wysokości nie całych 400 zł. Na dobrą sprawę nie są to nawet pieniądze na opłaty mieszkaniowe - jest ich po prostu za mało. Bez przerwy pomaga mi rodzina, jednak w miarę swoich możliwości staram się dawać swojej córce ile mogę, a dług alimentacyjny rośnie. Aktualnie w styczniu było to już zadłużenie wysokości 60 tyś zł a z miesiąca na miesiąc ta kwota zadłużenie powiększa się o 800 zł + odsetki. Z każdej strony zabiera mi te pieniądze komornik jak i urząd skarbowy. Dowiedziałem się od komornika,że jeżeli nie chce by mój dług dalej rósł (komornik dobrze mnie rozumie,ze za kwotę 1200 zł miesięcznie to jedna osoba jest ledwo w stanie przeżyć, nie mówiąc już o pozostałości która pozostaje po odebraniu 60% wynagrodzenia). mogę wnieść o zniesienie alimentów.

Czy rzeczywiście można coś takiego zrobić? Jeśli tak to jak?
Odpowiedz

paulina27-1984 - zdjęcie paulina27-1984 28 lut 2013

prawo.rp.pl/artykul/363749.html

Proszę sprawdzić ten link.
Odpowiedz

hewolf - zdjęcie hewolf 28 lut 2013

Niestety nie chce mi otworzyc strony:(
Odpowiedz

paulina27-1984 - zdjęcie paulina27-1984 28 lut 2013

A mi go nie chce skopiować..Moment
Odpowiedz

paulina27-1984 - zdjęcie paulina27-1984 28 lut 2013

Kodeks rodzinny i opiekuńczy nakłada obowiązek alimentacyjny względem dziecka do momentu uzyskania przez nie możliwości do samodzielnego utrzymania się (art. 133 & 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Zgodnie jednak z niedawnymi zmianami w przepisach rodzic może w pewnych sytuacjach doprowadzić do zniesienia obowiązku alimentacyjnego. Powinien on udowodnić w sądzie,że nałożone na niego alimenty powodują dla niego nadmierny uszczerbek. Może on powstać,gdy nałozenie alimentów spowoduje sytuację,że rodzic nie będzie mógł zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb. Moze również uchylić się od alimentów,jeżeli wykaże,ze jego dziecko nie dokłada starać w celu uzyskania samodzielności (art. 133 & 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego)

O tym mówi artykuł do którego link podałam wcześniej.
Odpowiedz

hewolf - zdjęcie hewolf 28 lut 2013

te informacje juz wczesniej uzyskałem. Tylko moje nastepne pytanie brzmi jak mam napisac takie pismo do sądu?
czy bede potrzebował jakis konkretnych dokumentów które podtwierdza moją niezdolność do płacenia alimentów?
Na ile mam szanse,ze sąd rozpatrzy moja prosbe pozytywnie?
Chciałbym wspomniec,ze matka dzieci w ogóle nie stara sie podjąć pracy, uniemozliwia mi z nimi kontakt (widze się jedynie potajemnie z córką ) i dziecko jest na okrągło do wszystkiego wykorzystywane a eks siedzi z tyłkiem w domu.
Odpowiedz

matiilka - zdjęcie matiilka 28 lut 2013

niestety ale to czy matka pracuje oraz że utrudnia kontaktu nie ma wpływu na wysokość alimentów, tu liczą się wyłącznie koszta utrzymania dzieci ... więc po 1. na jakiej podstawie zostały panu zwiększone te alimenty? jak sąd to uzasadnił i dlaczego się pan nie odwoływał? myślę że większa szansa byłaby na zmniejszenie alimentów jeżeli wykaże pan że nie jest w stanie płacić tych 800 zł i przede wszystkim nie ma pan żadnych szans na znalezienie lepiej płatnej pracy (bo w sądzie nie liczy się to ile pan zarabia, ale jakie są pana możliwości zarobkowe) oczywiście wszytko to pan musi wykazać, ponieważ dzieci nie są pełnoletnie to szansa na zniesienie alimentów jest pewnie równa zeru (tym bardziej że coś pan jednak zarabia)
Odpowiedz