←  Prawo rodzinne i opiekuńcze

Forumprawnicze.info

»

Alimenty na dziecko,które przebywa z matką...

intek26 - zdjęcie intek26 22 May 2013

Moja była zona wyjezdza z naszym dzieckiem za granice,prawdopodobnie na stale.Corka ma 12 lat.W tej chwili mieszkają w domu rodzinnym mojej bylej zony.Tam tez wysylam co miesiac alimenty.
W jaki sposób mam przekazywac alimenty na dziecko po jej wyjezdzie?????
Zaproponowala,abym JA zalozyl konto na które będę wplacal pieniadze dla corki.Takie rozwiazanie to dla mnie jakies kuriozum.Ona nie posiada zadnego konta,gdyz sciga ja komornik.W zwiazku z tym alimenty wysylam przekazem pocztowym.Ale po jej wyjezdzie za granice,takie rozwiazanie tez chyba nie jest dobre,gdyz wyrokiem sadu jestem zobawiazany przekazywac alimenty na rece matki.Boje się,ze jeśli po jej wyjezdzie dalej będę wysylal alimenty do jej domu rodzinnego pieniadze znikna a ona za jakis czas poda mnie do sadu,stwierdzajac,ze nie dostaje alimentow.
Co mam zrobic?????
Czy wystapic do sadu???Czy może zawrzec z nia jakas umowe notarialna??Jak i gdzie po jej wyjezdzie wysylac alimenty???
Proszę o pomoc.
Odpowiedz

matiilka - zdjęcie matiilka 22 May 2013

1. czy wyraził pan zgodę na wyjazd dziecka za granicę i czy zdaje pan sobie sprawę z konsekwencji (np. problemy z widzeniami) ???
2. do rąk własnych oznacza również że może pan wpłacać na konto ale konto powinno być założone na matkę dziecka
3. jest też inna możliwość, przekazy międzynarodowe tyle że pewnie są drogie, jako dowód opłacania alimentów wystarczy panu kwit z nazwiskiem i adresem matki dziecka a także tytułem: alimenty
Odpowiedz

intek26 - zdjęcie intek26 22 May 2013

Ad.1.Wyrokiem sądu mam ograniczone prawa rodzicielskie do decydowania w ważnych sprawach.Nawet nie wiem czy moja zgoda jest potrzebna.Nie wyraziłem zgody na wyrobienie paszportu.Żona zalozyla sprawę w sadzie i dostala sądowną zgode na paszport.
Ad.2.Jak już wspomniałem,żona twierdzi,ze nie może mieć konta,bo zajmie je komornik.Ona jest już po drugim rozwodzie.Z drugiego malzenstwa(mieli rozdzielność majatkowa)wyniosla ponad 300 tys.dlugu(nie spłacony kredyt hipoteczny).Nawet nie pracuje legalnie,bo poborami również zainteresowal by się komornik.
Ad.3.Przelewy międzynarodowe OK,ale jak Pani wspomniała opłaty sa dość wysokie.Poza tym w jaki sposób mogę mieć pewność,ze będę wysylal alimenty na dokładnie jej konto????
„ jako dowód opłacania alimentów wystarczy panu kwit z nazwiskiem i adresem matki dziecka a także tytułem: alimenty”
W tej chwili tak jest,ale co w sytuacji,gdy wyjedzie za granice i wymelduje się od rodzicow??Czy wysylajac dalej pieniądze na ich adres,nie naraze się na nieprzyjemności???
Odpowiedz

matiilka - zdjęcie matiilka 23 May 2013

1. rozumiem
3. przelew międzynarodowy nie wymaga konta, wystarczy że żona wybierze się do odpowiedniej placówki (np. Western Union) i odbierze pieniądze, poza tym poczta też działa za granicą, proszę się po prostu dowiedzieć, międzynarodowe przelewy są droższe ale nie wiem ile dokładnie (być może 10 zł), w każdym razie nie może pan założyć konta na siebie tak aby matka dziecka je sobie odbierała z niego bo w takim przypadku wygra każdą sprawę o zwrot należnych alimentów ... co do nowego adresu to była żon ma obowiązek wskazania panu nowego adresu pod który mają być wysyłane pieniądze, jeżeli tego nie zrobi może pan dalej wysyłać pieniądze tam gdzie pan wysyłał a jej rodzice niech jej przekazują dalej, gdyby ich nie przyjęli to dostałby pan zwrot z poczty
Odpowiedz

intek26 - zdjęcie intek26 23 May 2013

Osoba,o ktorej rozmawiamy,jest tak wiarygodna,ze nie wierze w ani jedno jej slowo.
Rozumiem,ze " ma obowiązek wskazania panu nowego adresu pod który mają być wysyłane pieniądze",ale
nawet jesli mi poda jakis adres,to uwazam,ze sklamie.Nie ma mozliwosci,abym umawial sie z nia"na gebe".
Interesuje mnie jedynie rozwiazanie,w ktorym np.Sąd ustala,gdzie maja byc przekazywane alimenty,w sytuacji,ktora opisuje.

Stad moje pytanie:czy istnieja jakies instrumenty prawne,ktore jednoznacznie okresla,gdzie i w jaki sposob mam
wysylac alimenty,po wyjezdzie mojej bylej zony wraz z corka za granice???
Odpowiedz

matiilka - zdjęcie matiilka 23 May 2013

czy da się to załatwić sądownie, tego nie wiem ... ale nie musi pan wierzyć tej kobiecie jak pan to określił "na gębę", możecie spisać między sobą coś w rodzaju umowy w której będzie określony sposób przekazywania pieniędzy, jeżeli matka dziecka udzieli panu fałszywych informacji to już będzie jej problem a nie pana, a pan będzie miał na piśmie że taki czy taki sposób panu podała i pan się z tego wywiązywał

P.S. na jakiej podstawie zostały panu odebrana prawa?
Odpowiedz

intek26 - zdjęcie intek26 23 May 2013

„Możecie spisać między sobą coś w rodzaju umowy”,rozumiem,ze ma Pani na myśli umowę np. potwierdzona notarialnie.Inna nie wchodzi w rachubę.

Prawa mam ograniczone do decydowania w ważnych sprawach,a nie odebrane.
Sąd stwierdził moja „mala aktywność rodzicielska” na podstawie badan w RODK. A poza tym na podstawie tych samych badan,orzekl,ze wraz z zona „byliśmy silnie skoncentrowani na realizacji własnych potrzeb,majac duże trudności w utrzymaniu przyjętych celów odnośnie wspoldzialania na plaszczyznie rodzicielskiej”.
I na tej podstawie sąd ograniczyl mi prawa rodzicielskie.
Odpowiedz

matiilka - zdjęcie matiilka 23 May 2013

do ograniczenia praw rodzicielskich wystarczy sam fakt że nie jesteście razem w związku, poza tym samo w sobie nic nie daje ponieważ nadal decyduje pan o tych istotnych sprawach dziecka (jak wyjazd, zapis do szkoły, przedszkola, leczenie itd) ... wcześniej zrozumiałam że ma pan odebrane prawa, ale skoro ma pan ograniczone może się pan nie zgodzić na wyjazd dziecka, wtedy decyduje sąd (paszport to nie to samo co wyjazd, potrzeba oddzielnej zgody), sąd najczęściej przychyla się do wyjazdu chyba że przedstawi pan jakieś argumenty (np. to że nie będzie pan miał kontaktu z dzieckiem) dodatkowo może pan opisać sytuację żony, że pracuje na czarno, ucieka przed komornikiem itd.

co do umowy to w zasadzie nie ma znaczenia czy jest ona notarialna, to nie na panu leży obowiązek dowiadywania się gdzie trafiają pieniądze
Odpowiedz

intek26 - zdjęcie intek26 23 May 2013

" sąd najczęściej przychyla się do wyjazdu" widze,ze zna Pani temat doskonale.Rozwodzilem sie ponad 2 lata i wiem doskonale jak mezczyzna jest traktowany przez polski sąd.
Moja,wtedy jeszcze zona,przyjezdzala na rozprawy do sądu i na spotkania w RODK z frajerem,pozniejszym mezem.Sad nie widzial w tym nic zlego,a panie psycholog w RODK,twierdzily,ze to zupelnie zdrowa i normalna sytuacja,ze jest ojciec X i ojciec Y i dzieci sobie swietnie z tym radza.
Po co wiec mam prosic sąd o rozstrzygniecie kwestii wyjazdu,skoro oboje wiemy jaki wyrok zapadnie????

Dziekuje Pani za odpowiedzi i pozdrawiam.
Odpowiedz

matiilka - zdjęcie matiilka 23 May 2013

a chociażby po to że od decyzji sądu zawsze można się odwołać :) kolejna rozprawa, inny sąd, inny sędzia - a sędziowie są różni proszę mi wierzyć :) co do instytucji zwanej RODK to niestety wszyscy wiedzą jak to wygląda a dobrze nie jest bo 90% decyzji RODK jest wysoce krzywdzących (nie tylko dla ojców, czasem także dla boguducha winnych matek), nie mają specjalistów a ich opinie traktowane są jak wyrocznie, ale walczyć zawsze można i zawsze warto, chociażby dla dziecka

akurat sędzie który rozpatrywał sprawę mojego męża był ojcu przychylnie nastawiony i karcił matkę za to, że nie podejmuje decyzji z ojcem dziecka a ze swoim mężem itd. i naprawdę zdarzają się tacy sędziowie ;) szczególnie w wyższych instancjach
Odpowiedz