←  Prawo rodzinne i opiekuńcze

Forumprawnicze.info

»

alimenty na nie uznane dziecko

Samira - zdjęcie Samira 13 Aug 2013

Witam,mam pytanie odnośnie uznania dziecka a alimentów,a mianowicie-
ojciec dziecka płaci dobrowolnie alimenty,nie jesteśmy w związku ale mamy bardzo dobre kontakty,widuje się często z dzieckiem,nie jest dziecko uznane i tak chciałabym aby pozostało,jednak chciałabym zapytać czy w inny sposób prawny można to załatwić,nie idąc do sądu,np.u notariusza ojciec dziecka oświadczy że jest ojcem dziecka i płaci alimenty ,aby w razie jego śmierci dziecko miało normalne prawa np do renty po ojcu? nie chce oddawać sprawy do sadu skoro ojciec dziecka płaci dobrowolnie,i płacić za rozprawę sądową,ani nie chcę aby dziecko uznawał w Urzędzie.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Odpowiedz

matiilka - zdjęcie matiilka 13 Aug 2013

nie ma takiej możliwości bez uznania dziecka, jednak gdyby oddała pani sprawę do sądu to pani za nią nie zapłaci a sam fakt że ojciec dziecka płaci alimenty przemawia za tym ze faktycznie jest on ojcem
Odpowiedz

Samira - zdjęcie Samira 14 Aug 2013

A jeżeli uzna dziecko,to żeby mieć prawnie dokument o płaceniu przez niego alimentów ,muszę złożyć sprawę do sądu? czy można w inny sposób?
Odpowiedz

matiilka - zdjęcie matiilka 14 Aug 2013

jeżeli uzna dziecko to może ci płacić dobrowolnie (chyba że potrzebujesz gdzieś dokument że płaci ci alimenty, np do MOPSu, wtedy musisz mieć wyrok sądu), jeśli jednak nie chce to wtedy składasz do sądu pozew o alimenty (koszta ponosi zazwyczaj pozwany) i dołączasz kosztorys wydatków na dziecko, bo na tej podstawie oblicza się wysokość alimentów (zwyczajowo jest to 50% kosztów miesięcznych), pamiętaj że zarobki ojca to sprawa drugorzędna, w pozwie zawierasz też wniosek o udzielenie zabezpieczenia na czas trwania rozprawy, wtedy w pierwszej kolejności jeszcze przed pierwszą rozprawą otrzymasz wyrok o zabezpieczeniu alimentów w jakiejś tam kwocie (niekoniecznie tej o którą wnioskujesz ale zawsze coś)

jeśli by zaś dziecka nie uznał, wtedy do sądu wnosisz o ustalenie ojcostwa (najlepiej gdy są świadkowie że w momencie okresu poczęcia byliście parą) oraz od razu o alimenty
Użytkownik matiilka edytował ten post 14 August 2013 - 09:23
Odpowiedz

Samira - zdjęcie Samira 30 Dec 2013

Witam,ojciec dziecka płaci regularnie,dziecko nie jest uznane,ale mam obawy ponieważ ojciec dziecka jest wiekowy częśto choruje jedna choroba poważna,czy w razie śmierci ojca dziecka,który nie uznał dziecka,ono ma prawo do jakiejś renty po ojcu?

Odpowiedz

Dyżurny prawnik - zdjęcie Dyżurny prawnik 30 Dec 2013

Jak w rozumieniu prawa nie jest to jego ojciec - to dziecku nie będzie należała się żadna renta po ojcu. 

 

W sumie nie rozumiem w czym problem - skoro płaci i nie wypiera się swojego ojcostwa to idźcie razem do USC i załatwcie tą sprawę jak należy. Uznanie jego ojcostwa zajmie 5 minut przed kierownikiem USC.

Odpowiedz

matiilka - zdjęcie matiilka 30 Dec 2013

dokładnie, a tak to może przestać płacić w dowolnym momencie a ty będziesz latać po sądach i załatwiać, poza tym jak już wcześniej wspomniano dopóki dziecka nie uzna w USC to w ogóle nie jest jego ojcem

Odpowiedz

Samira - zdjęcie Samira 31 Dec 2013

 

Chodzi mi o to czy po jego śmierci dziecku sie cos należy,alimenty wpłaca na konto,wpisując "alimenty" jest to człowiek trochę niezrównoważony dlatego kiedy uzna dziecko obawiam się że będzie stwarzał problemy...Ale nie chcę rozwijać tego tematu.

Odpowiedz

matiilka - zdjęcie matiilka 31 Dec 2013

 

 

Chodzi mi o to czy po jego śmierci dziecku sie cos należy,alimenty wpłaca na konto,wpisując "alimenty" jest to człowiek trochę niezrównoważony dlatego kiedy uzna dziecko obawiam się że będzie stwarzał problemy...Ale nie chcę rozwijać tego tematu.

 

 

 

po śmierci dziecku nic się nie należy gdyż prawnie ten człowiek nie jest jego ojcem

Odpowiedz

Samira - zdjęcie Samira 01 Jan 2014

A jak to wyglądać może później? tzn,w sądzie? jakie są szanse aby sąd przyznał te sumę ,którą obecnie płaci na dziecko ojciec?

Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 01 Jan 2014

Sąd w głównej mierze przy alimentach bierze pod uwagę faktyczne koszty utrzymania dziecka. Oczywiście dotychczasowa dobrowolnie przekazywana kwota również ma znaczenie, bo może wskazywać zarówno na koszty utrzymania dziecka jak również możliwości finansowe ojca. 

Odpowiedz