←  Prawo rodzinne i opiekuńcze

Forumprawnicze.info

»

Alimenty przed rozprawą

Anna_Maria77 - zdjęcie Anna_Maria77 15 lis 2018

Witam,

po kilku latach zdecydowałam się wnieść pozew o alimenty. Skrupulatnie wyliczyłam koszty utrzymania nieletniego dziecka i zawnioskowałam o alimenty w wys. 1700zł miesięcznie.

Oczywiście liczyłam się z tym, że pewnie sąd coś odrzuci.

Sąd w piśmie i uzasadnieniu przed rozprawą przyznał mi kwotę 1100 zł którą przelewa mi komornik. Jestem osobą, która pozytywnie patrzy na świat, sądziłam, że skoro mój partner nie płacił to będzie się poczuwał, oczywiście tak się nie stało, Mój partner wysłał mi pismo za pośrednictwem kancelarii prawnej, w którym nie dość, ze obrzucił mnie błotem, rozrzutność  to jeszce stwierdził, ze może płacić na dziecko maksymalnie niecałe 400zł.

Moje pytanie jest zatem takie, (sprawa ma odbyć się  w IIq przyszłego roku). Czy sąd może przychylić się do wniosku partnera i zasądzić alimenty w takiej kwocie jaką przedstawia mój partner, czy kwota wykazana w piśmie z sądu jest raczej właśnie tą minimalną i zaczniemy dyskusję od niej i co jeśli na serio przychyli się do partnera/ czy ja będę musiała oddać nadpłacone pieniądze? Trochę to wszystko mnie przeraża, proszę o krótką informację,

 

Pozdrawiam 

Anna

Odpowiedz

Alicja B - zdjęcie Alicja B 15 lis 2018

Wysokość alimentów zależy od potrzeb dziecka, ale także uwarunkowana jest możliwościami finansowymi płatnika, czyli w tym przypadku ojca. Wszelkie wydatki związane z dzieckiem warto udokumentować i przedstawić sądowi w czasie rozprawy. Ojciec dziecka natomiast będzie musiał przedstawić dokumentację przedstawiającą jego stan zawodowy. 1700 złotych miesięcznie na jedno dziecko to spora kwota, przy niskich zarobkach ojca może być ona niezatwierdzona przez sąd. Nie znając sytuacji ojca dziecka, ciężko jest powiedzieć, jak zadecyduje sąd. Jeśli sąd zmniejszy tę kwotę ze 1100 na mniejszą, to wtedy będzie obowiązywała ta niższa, bo obowiązuje kwota, która jest podana w wyroku. Jeśli ma Pani udokumentowane wydatki na dziecko i faktycznie osiągają one taką kwotę, to nie powinno być problemu, natomiast nie ma gwarancji, że taka kwota zostanie zasądzona, bo płatnik może nie dysponować takimi możliwościami. 

Odpowiedz

Anna_Maria77 - zdjęcie Anna_Maria77 15 lis 2018

Uznajmy, że sąd może przychylic się do wniosku ojca. to czy będę musiała zwrócić różniće?, przypomne, że na dziś sąd przyznał kwote 1100 zł i tyle jest ściągane z wynagrodzenia mojego partnera. Partner chce płacić 400 zł, zatem jest róznica 700zł.

Odpowiedz