←  Prawo autorskie

Forumprawnicze.info

»

Brak zapłaty za stworzenie loga firmy

koles - zdjęcie koles 30 lis 2016

Witam

Mam pytanie chyba odnoszące się do prawa autorskie, jeśli coś źle wybrałem to proszę o przeniesienie.

Chodzi o to, że dnia 31.08.2012r. przesłałem mailem do pewnej firmy logo, a raczej do współwłaściciela, które wcześniej przygotowałem. Nie było jakichkolwiek odpowiedzi negatywnych że logo sie nie podoba czy coś, w tym stylu. Logo zostało użyte do pieczątki, na strone internetową, umowy, pisma, banery, ulotki i jest do dnia dzisiejszego wykorzystywane.
Z tego względu, że poszedłem potem do nich do pracy sam w sobie pomyślałem że nie będę domagał się pieniądzy za logo. Po około 3 latach zostałem zwolniony, gdzie sprawa skończyła się w sądzie i ugodą z odszkodowaniem dla mnie.
W czasie gdy tworzyłem te logo, czy też przesyłałem pracowałem w innej firmie, nie związanej z tworzeniem grafiki, robiłem to powiedzmy hobbistycznie.

Firma X oficjalnie ruszyła dnia 01.09.2012, ja przyszedłem do pracy do nich pod koniec roku 2012.


I tu moje pytanie, czy moge żądać jakiś pieniędzy od tej firmy? Lub/też zaniechania używanie tego loga?
Nie otrzymałem żadnych pieniędzy za stworzenie jego, ani nie podpisałem żadnego dokumentu że zrzekam sie praw autorskich.
Mam maila w którym przesyłałem te logo w formie edytowalnej. Mam pliki w których sa "szkice", jakieś poprawki.

Proszę o podpowiedz i wskazówki co z tym zrobić, czy jest sens.


Użytkownik koles edytował ten post 30 listopad 2016 - 19:06
Odpowiedz

Lesz6 - zdjęcie Lesz6 29 gru 2016

Jeśli w umowie nie określono o braku odpłatności twórcy należy się wynagrodzenie, tylko należy tutaj pamiętać, ż e roszczenie ulega przedawnieniu po dwóch latach od dostarczenia dzieła.

Odpowiedz

opiene - zdjęcie opiene 31 sty 2017

mam podobny problem, okazało się że to jest pod paragrafem praw autorskich i można domagać się wynagrodzenia. http://www.kancelari...ektualnej.htmltu możesz o tym poczytać. Ja stworzyłem logo , miałem umowę a i tak nie dostałem wynagrodzenia, wprawdzie na umowie nie było że dotyczy ona tworzenia logo, a po prostu o świadczenie usługi graficznej. Myśleli,że obejdzie się to bez opłacenia jako moja własność intelektualna.A kwota zaznaczę nie mała, logo wykorzystują. 

Odpowiedz