←  Prawo rodzinne i opiekuńcze

Forumprawnicze.info

»

Czy dziecko może zabezpieczyć się przed ew...

Anika248 - zdjęcie Anika248 17 lis 2018

TEMAT Czy dziecko może zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami alimentacyjnymi ze strony rodzica?

Witam, potrzebuję informacji w wyżej wymienionym temacie. Moja sprawa jest skomplikowana, więc nieco opiszę sytuację.
Moja mama jest osobą cierpiącą na chorobę alkoholową, nadużywała alkoholu odkąd pamiętam, niestety również znęcała się nade mną i późnej również nad moim bratem. Kiedy zostawił nas ojciec matka zmusiła mnie do poświadczenia nieprawdy na ich sprawie rozwodowej i Sąd przyznał jej opiekę nad nami. Wraz z postępem jej choroby w domu było coraz gorzej, często przez jej napady szału musiałam wzywać policję. Około 10 lat temu (miałam wtedy niepełna 18 lat, mój brat 8) matka wyszła z domu i już nigdy nie wróciła. Od czasu do czasu dzwoniła do swojej matki opowiadając jej o swoich podróżach po Europie. Po około pół roku (byłam już pełnoletnia) ojciec dowiedział się, że mieszkam z bratem sama i wniósł sprawę o ograniczenie praw rodzicielskich matce. Sąd jednak zdecydował nie ograniczyć ale odebrać jej prawa do brata, ja niestety byłam już pełnoletnia. Wtedy również okazało się, że matka ma spore długi w bankach.
W tym roku udało mi się skontaktować z mamą poprzez Konsulat (przebywała wtedy w szpitalu psychiatrycznym przez swoją chorobę) i okazało się, że przebywa we Francji i jest bezdomna lub pomieszkuje u różnych mężczyzn. Proponowałam jej pomoc w leczeniu lub powrocie do Polski jednak odmówiła.

Obawiam się, że mama w pewnym momencie postanowi pozwać mnie o alimenty lub też zostanie umieszczona w jakimś socjalnym domu opieki za który będę musiała płacić. Z tego co wiem, mój brat nie będzie musiał ponosić tego typu kosztów, ponieważ matce odebrano prawa do niego. Ja również chciałabym uniknąć obowiązku przymusowego utrzymywania matki.

Z góry dziękuję za reakcje.

Anna
Odpowiedz

Alicja B - zdjęcie Alicja B 19 lis 2018

Witaj.

 

Istnieje coś takiego jak zasady życia społecznego. Oznacza to tyle, że jeśli rodzic np. znęcał się fizycznie lub psychicznie nad dziećmi, nie utrzymywał ich (np. nie płacił alimentów), groził, nie interesował się - może to być podstawą do tego, że takich alimentów nie otrzyma. Myślę, że na korzyść jest też fakt, że w stosunku do brata mama ma odebrane prawa rodzicielskie. To też pokazuje jej stosunek do dzieci. Każda sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie. Warto oczywiście mieć jak najwięcej dowodów świadczących o zaniedbaniach ze strony rodzica. Wszystko może się przydać w takiej sytuacji.

 

A póki co życzę, by nie było to koniecznie. Nie każdy rodzic też wie, że ma takie prawo.

Odpowiedz

Takisobiektoś - zdjęcie Takisobiektoś 31 sty 2019

Od samych roszczeń nie ma możliwości się zabezpieczyć.

Można pozwać Misia Uszatka,i mieć do niego roszczenia finansowe.Co z  tego jednak wyniknie to już inna sprawa.

Odpowiedz