←  RODO - ochrona danych osobowych

Forumprawnicze.info

»

Z dniem 31 grudnia 2019r forumprawnicze.info zakończy swoją działalność.

Czy firma ma takie prawo ?

zatura - zdjęcie zatura 11 cze 2018

Ostatnio firma z którą nigdy nie miałem do czynienia bo jest to firma*********  która zajmuje się Budownictwem ( usługami i materiałami ) maszynami, finansami, szwalnie opał , transport i zleceniami. Nigdy w życiu nie miałem z tą firmą do czynienia i nie wiem skąd pozyskała moje dane osobowe. Przysłała mi maila o danych osobowych. Zażądałem usunięcia moich danych z ich bazy danych, to odpisali że moje dane zostały usunięte z ich strony ale z bazy ich nie usuną. Czy mają takie prawo ? Proszę wejść na ich stronę ******** i zobaczyć czym się zajmuje. Nigdy nie korzystałem z ich usług tym bardziej najedziecie na odnośnik „Więcej” zobaczycie że to jest firma która zajmuje się tak właściwie sprawami dla budowniczych i biznesmenów, organizacjami wesel, ochrona imprez, włącznie do maszyn i urządzeń. Czy mam prawo zarządzać usunięcia moich danych osobowych pozyskanych Bóg wie skąd ? Mieszkam w bloku, nigdy nie korzystałem z Usług tej firmy, nigdy z nimi nie miałem kontaktu. Nie mogę wkleić załącznika maila od firmy bo jest zbyt długi


Użytkownik Prawne.org edytował ten post 02 lipiec 2018 - 08:28
Odpowiedz

zatura - zdjęcie zatura 20 cze 2018

Napisali mi maila:

Twoje dane osobowe nie są już wyświetlane na stronach Oferteo.pl

 

Następnie Twoje dane osobowe zostaną usunięte przez nas niezwłocznie, pod warunkiem, że zachodzi jedna z następujących okoliczności wskazana w RODO:

  • Twoje dane osobowe nie są już niezbędne do celów, w których zostały zebrane lub w inny sposób przetwarzane;
  • została przez Ciebie cofnięta zgoda, na której opiera się przetwarzanie zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) lub art. 9 ust. 2 lit. a) RODO, i nie ma innej podstawy prawnej przetwarzania;
  • został wniesiony przez Ciebie sprzeciw na mocy art. 21 ust. 1 RODO wobec przetwarzania i nie występują nadrzędne prawnie uzasadnione podstawy przetwarzania lub został wniesiony przez Ciebie sprzeciw na mocy art. 21 ust. 2 RODO wobec przetwarzania;
  • Twoje dane osobowe były przetwarzane niezgodnie z prawem;
  • Twoje dane osobowe muszą zostać usunięte w celu wywiązania się z obowiązku prawnego przewidzianego w prawie Unii lub w prawie polskim;

Pamiętaj, że zgodnie z RODO mimo żądania usunięcia danych oraz spełnienia przesłanek wskazanych powyżej, mogą one nie zostać usunięte, w zakresie w jakim ich przetwarzanie jest niezbędne przez nas:

  • do korzystania z prawa do wolności wypowiedzi i informacji;
  • do wywiązania się z prawnego obowiązku wymagającego przetwarzania na mocy prawa Unii lub prawa polskiego, lub do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi;
  • do celów statystycznych zgodnie z art. 89 ust. 1 RODO, o ile prawdopodobne jest, że prawo do bycia zapomnianym uniemożliwi lub poważnie utrudni realizację celów takiego przetwarzania; lub
  • do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.

Podstawa prawna: art. 17 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) - zwane "RODO".

Informujemy o możliwości wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz skorzystania ze środków ochrony prawnej przed sądem.

 

Pozdrawiam
Marta Jasiukiewicz
Doradca Klienta Biznesowego

*******


Użytkownik Prawne.org edytował ten post 02 lipiec 2018 - 08:29
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 02 lip 2018

Przede wszystkim z odpowiedzi tej nie wynika czy faktycznie Pani dane osobowe zostały usunięte czy też nie. Proszę domagać się od nich udzielenia konkretnej informacji - informując, że nie zachodzą żadne podstawy do posiadania przez nich Pani danych i informując, że w przypadku nadal unikania jednoznacznej odpowiedzi - skieruje Pani przeciwko nim skargę do organu nadrzędnego.

Odpowiedz

zatura - zdjęcie zatura 04 lip 2018

Co Państwo macie na myśli pisząc "organ nadrzędny" ? Gdyż odpisali mi tylko ( z resztą u góry macie ) że  "Informujemy o możliwości wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz skorzystania ze środków ochrony prawnej przed sądem". Nie chcę się włóczyć po sądach wiec cóż to  jest ten organ nadrzędny ?

Odpowiedz