←  Prawo spadkowe

Forumprawnicze.info

»

Darowizna od rodziców

lena25 - zdjęcie lena25 04 Aug 2013

Witam, rodzice chcą podarować mi bardzo dużą kwote pieniedzy. Czy ta darowizna w przyszłości będzie skutkiem otrzymania mniejszego spadku po rodzicach? Jeśli otrzymam darowiznę jestem zwolniona z odprowadzenia podatku? Spisując umowe darowizny powinna być spisana u prawnika czy można spisać ją samemu?
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 04 Aug 2013

To zależy od woli rodziców. Rodzice mogą - dokonując dla Pani darowizny - oświadczyć, że ich wolą jest, aby tej darowizny nie zaliczać na należną Pani schedę spadkową.

Jeśli takiego oświadczenia rodziców nie będzie - to wówczas darowizna ta będzie uwzględniona przy dziale spadku.
Odpowiedz

sjp - zdjęcie sjp 04 Aug 2013

Oczywiscie, jezeli rodzice podaruja Pani 90 % oszczednosci to spadek bedzie dziesieciokrotnie mniejszy po ich smierci; osobiscie uwazam ze powinno sie robic darowizny w okresie zycia gdyz mozna przegrac majatek w kasynie, zmienic zdanie i podarowac obcej osobie, wylaczyc Pania ze spadku itp.
Powinna Pani spisac umowe u notariusza, zglosic do US , zaplacic 2 % podatku, przelew powinien byc dokonany na Pani konto bankowe z odpowiednim wpisem - np. darowizna.
Odpowiedz

lena25 - zdjęcie lena25 04 Aug 2013

Czytałam na jakimś forum, że jeśli jestem córką to jestem zwolniona z płacenia podatku (2%), więc jeśli mógłby się Pan/Pani (sjp) do tego odnieść, jak to wygląda? Pieniądze które mają zamiar mi przekazać są chowane w tak zwanej skarpecie 'na czarną godzinę', prawdopodobnie jedynym spadkiem jaki będę mogła w przyszłości otrzymać będzie dom na pół z siostrą i właśnie tego tyczy się moje drugie pytanie, czy jest faktycznie tak jak napisał Administrator, że jeśli umowa będzie zawierać taki wpis co do ich woli to potem nie okaże się, że siostra ma szanse walczyć o zmniejszenie mojej schedy spadkowej o kwotę którą teraz otrzymam? Lepiej zająć się tym sama czy oddać to w ręce prawnika który zrobi to za mnie? Nie chodzi oczywiście o to, że jestem leniwa, tylko czy dla laika i rodziców którzy są kompletnie nieobeznani w temacie nie będzie to zbyt duży problem? Pozdrawiam i oczekuję odpowiedzi, z góry bardzo dziękuje za poświęcony czas!
Odpowiedz

detal - zdjęcie detal 05 Aug 2013

Oświadczenie o zwolnieniu z obowiązku zaliczenia darowizny na schedę spadkową
ma znaczenie przy dziale spadku.
Oświadczenie to nie zwalnia od doliczenia darowizny do spadku w celu obliczenia zachowku - jeśli uprawniony do zachowku tego zażąda.
Odpowiedz

sjp - zdjęcie sjp 05 Aug 2013

Jezeli Pani otrzymala od rodzicow 100.000 zl. a wartosc mieszkania w chwili obecnej wynosi 500.000 zl. to scheda spadkowa do obliczania zachowku jest 600.000 zl., poniewaz Pani otrzymala gotowke a nalezy sie zachowek w wysokosci 150.000 zl to moze Pani prosic o doplate 50.000 zl.
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 06 Aug 2013

Ale tu nie ma pytania o zachowek tylko o sytuację późniejszego dziedziczenia.

Czyli wracając do przykładu wyżej: dostaje Pani darowiznę 100.000 zł. W spadku trafia się dom warty 500.000 zł. Zakładamy, że do spadku powołane są tylko dwie osoby: Pani i siostra oraz, że dom nie będzie dzielony tylko przypadnie jednej osobie z obowiązkiem spłaty drugiego spadkobiercy.
Jeśli z aktu darowizny pieniędzy dla Pani nie będzie wynikało zwolnienie z obowiązku zaliczenia na schedę to dział spadku wyglądałby tak:
Dom dla siostry - dla Pani spłata w kwocie 250.000 zł - 100.000 = dopłata od siostry 150.000 zł
Natomiast jeśli odwrotnie dom dla Pani - to siostra otrzyma 250.000 + 100 = 350.000 zł.
Odpowiedz