←  Prawo spadkowe

Forumprawnicze.info

»

Dziedziczenie po babci, gdy jej dzieci nie...

Aposia 8 - zdjęcie Aposia 8 13 lut 2019

Dzień Dobry!
Sytuacja jest dość skomplikowana, dlatego proszę Państwa o pomoc, internet niewiele mi powiedział w tej sprawie. 
Babcia męża niedawno zmarła. Jej mąż nie żyje już ponad 10 lat, a trójka jej synów umarła także parę lat temu, przed nią.
W kolejce do dziedziczenia są wnuki, w tym mój mąż. Mój zmarły teść miał dwoje dzieci, jego pierwszy brat sześcioro, a ostatni nie miał wcale dzieci, a z żoną rozwiodl się za życia. 
Chcieliśmy się dowiedzieć, czy według prawa majątek babci będzie dzielony na wszystkie wnuki w równych częściach, czy będzie to się odbywało na zasadzie - cześć, która należałaby się mojemu teściowi za życia na jego dwoje dzieci, a część przypadająca na drugiego syna na sześcioro? W takiej sytuacji kto dziedziczy po bezdzietnym synu babci?
Drugim pytaniem jest to, czy mój mąż jako spadkobierca jest w stanie sprawdzić, czy babcia nie pozostawiła Testamentu? Za życia twierdziła, że mamy bić się o majątek po jej śmierci (długo chorowala, dlatego ten temat się wywiązał), jeśli tak, w jaki sposób to sprawdzić? 
I co zrobić w sytuacji, gdy tamta szóstka rodzeństwa dała babci przed śmiercią (był moment, że już nie rozumiała w szpitalu co się dzieje) testament do podpisu, w którym nas nie uwzględniono? Dopuszczamy taka opcje, czy możemy taki zapis podważyć? 
 

Odpowiedz

sjp - zdjęcie sjp 14 lut 2019

Zakladam ze byl przeprowadzony podzial sadowy wspolnego majatku i babcia ma polowe spadku po smierci dziadka.

Dziedzicza dzieci babci w rownych czesciach, jezeli juz nie zyja to ta czesc ktora przypadalaby dziecku dzieli sie rowno na ilosc wnukow.

Poniewaz babcia miala dwoje dzieci to kazde z nich dziedziczy polowe majatku babci, poniewaz oboje nie zyja to spadek dziecka babci dzieli sie na wnuki.

Mozna spawdzic u notariusza czy byl spisany notarialny testament, zawsze mozna testament nawet notariany sadownie podwazyc. Musi Pani zdobyc oswiadczenie lekarza ze w tym momencie kiedy podpisywala testament nie byla w pelni wladz umyslowych.

Testament musi byc spisany recznie i podpisany, najlepiej z biezaca data, spisany przez inne osoby nie ma wartosci prawnej. 

Odpowiedz