←  Prawo spadkowe

Forumprawnicze.info

»

Dziedziczenie po zmarłym dziadku przez nie...

wenus - zdjęcie wenus 22 Apr 2013

Witam,

Proszę o pomoc, bo nie wiem co robić dalej w imieniu swoich nieletnich dzieci. W maju 2012r. zmarł mój ojciec. W imieniu swoim odrzuciłam w sądzie spadek po nim. Otrzymałam także pełnomocnictwo z sądu na wykonywanie czynności w imieniu moich nieletnich dzieci, ale nie wiem czy za nie odrzucać spadek po zmarłym dziadku czy nie składać takiego wniosku? Podobno wnuki dziedziczą tylko do wysokości inwentarza, tylko problem w tym, że moi rodzice byli po rozwodzie i ja nie miałam z ojcem kontaktu od ponad 30 lat. Nie wiem, czy miał jakiś majątek, czy długi.
Proszę o poradę, czy :
a) odrzucić spadek w ich imieniu, czy wogóle nie składać żadnego wniosku w sądzie?
b) jeżeli przyjmą spadek do wysokości inwentarza, a okaże się że dziadek nie miał majątku tylko długi, to czy będą musieli je spłacać po osiągnięciu pełnoletności, czy ja będę musiała spłacać długi jako rodzic?
c) czy mam wystąpić do sądu o przydzielenie komornika, żeby zrobił spis inwentarza dziadka?
d) kto pokrywa koszty pracy komornika i w jakiej wysokości?
Proszę o szybką pomoc, bo nie znam się wogóle na prawie i podobno mam czas tylko do 26.04.2013r. na złożenie wniosku w imieniu dzieci, bo moja rozprawa o odrzucenie spadku była 26.10.2012r.
Odpowiedz

sjp - zdjęcie sjp 22 Apr 2013

Ad p. a) Jezeli Pani uwaza ze spadek jest wiekszy niz dlugi - nie odrzucac.
Ad p. b) Dzieci przyjmuja spadek do wysokosci wartosci majatku, jezeli majatek jest "0" to i spata jest "0".
Ad p. c) Nie, o tym decyduje sad.
Ad p. d) Komornik moze policzyc i kilka tys. zl. za swoja prace, placa dzieci a faktycznie Pani jako jedyna opiekunka.
Szkoda ze Pani odrzucila spadek a nie przyjela z dobrodziejstwem inwentarza, bylyby nizsze koszty i mniej zalatwiania spraw. Jezeli jest drobna roznica miedzy majatkiem a dlugami - raczej zaplacic za dlugi a nie placic za komornika. A moze wierzyciele nie beda chcieli sciagac dlugow ?
Odpowiedz

wenus - zdjęcie wenus 23 Apr 2013

Dziękuję za odpowiedź, ale nie miałam kontaktu z ojcem od ponad 30 lat i nie wiem co miał. Mieszkał w domu jednirodzinnym ze swoją matką i nie wiem, czy dom był na niego, czy na babcię. Babcia żyje, ale nie życzy sobie kontaktu z rodziną, dlatego nie mam się skąd dowiedzieć co mieli i na kogo. Dzieci mają 6 i 10 lat, czy takie długi (jeśli są) kiedyś się przedawniają ? A czy sama w jakiś sposób mogę sprawdzić czy ojciec coś miał? Czy wierzyciele mają jakiś określony czas w którym mogą się upomnieć o długi?
Odpowiedz

sjp - zdjęcie sjp 23 Apr 2013

Dzieci pozostana dluzne, ten dlug nie przedawni sie ale nie musza splacac poza majatkiem ktory wynika ze spisu dokonanego przez komornika.
Trudno sprawdzic czy zmarla osoba cos miala, sad moze zarzadzic wezwanie swiadkow do zlozenia oswiadczenia o majatku, moze zobowiazac komornika aby on spawdzil majatek i dlugi, Pani moze zwrocic sie do gminy o podanie numeru KW i sprawdzic w internecie wlasnosc i obciazenie domu. Jezeli dziadek nie zyje a dom byl kupiony za wspolne pieniadze to ojciec Pani dziedziczy czesc domu.
Wierzyciele moga upominac sie o dlugi w okresie 3 lub 10 lat, po tym terminie takze ale Pani powinna powiedzic na sprawie sadowej ze dlug sie przedawnil i nie ma Pani obowiazku go splacac - w imieniu nieletnich dzieci.
Mysle ze zrzeczenie przez Pania i przejscie majatku i dlugow na nieletnie dzieci z dobrodziejstwem inwentarza zalatwia calkowicie sprawe.
Odpowiedz

wenus - zdjęcie wenus 23 Apr 2013

Dziękuję, a czy w takim razie muszę skladać wniosek do sądu o przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza przez wnuki, czy zostawić to w takim stanie jak jest?
Odpowiedz

sjp - zdjęcie sjp 23 Apr 2013

Dzieci otrzymuja spadek z dobrodziejstwem inwentarza z mocy prawa.
Odpowiedz

wenus - zdjęcie wenus 23 Apr 2013

Jeśli jest to możliwe to proszę bardziej sprecyzować swoją odpowiedź, bo na moje pytanie czy długi się przedawniają w odpowiedzi czytam, że dzieci pozostaną dłużne, dług nie przedawni się, wierzyciele mogą upominać się o długi w okresie 3 lub 10 lat ( to 3 czy 10 -są na to jakieś przepisy?) a w przypadku sprawy sądowej po tym okresie mam powiedzieć, że dług sie przedawnił i nie mam obowiązku go spłacać - nie rozumię. Wydaje mi się, że przyjęcie spadku do wysokości inwentarza przez nieletnie dzieci nie załatwi sprawy do końca, bo dobrze jeżeli wierzyciele nie upomną się o długi w w/w okresie, bo wtedy będzie wiadomo, że ojciec długów nie miał, ale nie dowiem się też czy miał jakiś majątek, bo nie będzie zrobionego spisu inwentarza, no bo jeśli wierzyciele nie zwrócą się do komornika o taki spis to niby skąd sąd ma wiedzieć, że ma zobowiązać jakiegoś komornika do sprawdzenia majątku i długów, no i ja też pewnie nie poproszę komornika o taki spis skoro są takie wysokie koszty. A co do domu to jak sprawdzić kto go kupił skoro działkę kupili ponad 40 lat temu i dopiero budowali dom. Poza tym może się okazać, że działka jest np. zapisana na matkę mojego ojca (czyli moją babcię) a materiał na budowę mógł kupować ojciec i jak to udowodnić po tylu latach?
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 24 Apr 2013

Świadczenia okresowe oraz związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się z upływem lat 3. Natomiast wszelkie inne zobowiązania pieniężne przedawniają się z upływem lat 10. Zobowiązania niepieniężne - w ogóle nie ulegają przedawnieniu.

Kwestia wystąpienia o spis inwentarza leży nie w gestii wierzycieli - a w gestii spadkobierców-dłużników. Bowiem to wartość ustalona w spisie inwentarza określa granice ich odpowiedzialności w razie dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza.

Kwestię własności działki określa księga wieczysta lub zbiór dokumentów.
Odpowiedz