←  Prawo karne

Forumprawnicze.info

»

Fałszowanie podpisu

Mr.Nobody - zdjęcie Mr.Nobody 01 lut 2019

Witam,
podejrzewam, że były pracodawca sfałszował mój podpis na umowach oraz listach wypłat. Dzisiaj dostałem PIT z kwotą, która dwudziestokrotnie przewyższa mój rzeczywisty zarobek. Dodam, że nie dostałem do ręki żadnej umowy mimo, że ciągle się upominałem. Niestety, nie skierowałem prośby  na piśmie. W sumie pracowałem tam przez niecałe 4 miesiące, dorywczo. W kwietniu zostałem zwolniony i nie dostałem na pożegnanie żadnej umowy. Ani razu nie podpisałem też listy wypłat. 
Napisałem do pracodawcy z pretensją, na co dostałem odpowiedz: "pobierałeś pieniądze, to masz PIT". Podalsze wiadomości z prośbą o wydanie mi umów zostały zignorowane. Szef nie odbiera telefonów.
Sytuacja wygląda następująco: nie mam żadnej umowy z pracodawcą, natomiast mam PIT wystawiony na kwotę mocno przewyższającą rzeczywisty dochód. Co mam uczynić w takiej sytuacji?
Odpowiedz

pasjonat - zdjęcie pasjonat 02 maj 2019

Sprawa zawiła. Jak nie było wynagrodzenie na przelew to udowodnienie tego jest mało prawdopodobne. Organy ścigania nie lubią takich spraw o wręcz znikomej szkodliwości społecznej. 

To ma dwie strony medalu bo można wówczas dokonać zakupu nieruchomości z niepodatkowych kwot (zarobionych na czarno) i US się nie przyczepi bo ma pan PIT. 

Ja bym tego nie ruszał i nie nastawiał się na jakieś rewelacje bo nie poniósł pan tutaj jakieś znacznej szkody. A np. listy wypłat zginął lub zostanie ksero z poświadczeniem zgodności z oryginałem a z ksera nie wykonuje się dowodu z grafometrii. 

Odpowiedz

Takisobiektoś - zdjęcie Takisobiektoś 03 maj 2019

Zacząłbym od sprawdzenia składek na zus-owskim portalu,po rejestracji i zalogowaniu.Tam są wszystkie faktyczne szczegóły.Jeżeli faktycznie kwota się nie zgadza z PIT-u wezwać do wyrównania,potem ewentualny pozew,i tam można dowodzić swoich racji.Policji,prokuratury  bym w to nie mieszał.Przy ewentualnym dochodzeniu roszczeń należy ustalić czy był to stosunek pracy czy umowa cywilno prawna.

Odpowiedz