←  Prawo karne

Forumprawnicze.info

»

Autor

Uzyskaj bezpłatną poradę prawną Informacje o dokumencie

  • Wysłano: 15 cze 2014 08:14
  • Uaktualniono: 15 cze 2014 08:14
  • Rozmiar pliku: 199,48 KB
  • Wyświetleń: 1465
  • Pobrań: 6

Pobierz Oświadczenie o wstąpieniu w prawa zmarłego powoda

- - - - -
powództwo cywilne śmierć pokrzywdzonego postępowanie karneWzór oświadczenia o wstąpieniu w prawa pokrzywdzonego w procesie karnym.

Informacje prawne:

W razie śmierci pokrzywdzonego osoby najbliższe mogą w terminie określonym w art. 62 kodeksu postępowania karnego wytoczyć powództwo cywilne o przysługujące im roszczenia majątkowe wynikające z popełnienia przestępstwa. W razie śmierci powoda cywilnego osoby najbliższe mogą wstąpić w prawa zmarłego i dochodzić przysługujących im roszczeń. Niewstąpienie tych osób nie tamuje biegu postępowania; sąd wydając orzeczenie kończące postępowanie pozostawia wówczas powództwo cywilne bez rozpoznania.

Z przepisu art. 63 kpk wynika, że osoby najbliższe, jako strony zastępcze, z zachowaniem terminu określonego w art. 62, mogą dochodzić roszczeń majątkowych wynikających z popełnienia przestępstwa, które im przysługują (a nie tych, które przysługiwałyby wyłącznie pokrzywdzonemu, gdyby żył), np. kosztów pogrzebu. Jest to wyjątek od reguły, że w postępowaniu karnym można dochodzić roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa.

Należy jednak pamiętać, że inicjatywa w zakresie wstąpienia w prawa zmarłego pokrzywdzonego leży wyłącznie po stronie osób najbliższych. W razie śmierci powoda cywilnego sąd nie ustala bowiem osób mu najbliższych, a gdy są znane sądowi, nie zawiadamia ich o możliwości wstąpienia w prawa zmarłego. Niewstąpienie tych osób nie tamuje biegu postępowania, sąd zaś, wydając orzeczenie kończące postępowanie, pozostawia wówczas powództwo cywilne bez rozpoznania.
Komentarze


Wzory pozwów, którymi możesz być zainteresowany...Inne polecane wzory pozwów

użytkowników aktywnych (w ciągu ostatnich 6 minut)

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych


Googlebot-Mobile (4), Google Mobile (1)