←  Prawo karne

Forumprawnicze.info

»

jednostka miary, art. 178 a kk

gregor15 - zdjęcie gregor15 18 lis 2018

czy przyczyną uniewinnienia obywatela może być podanie w akcie oskarżenia następującego stężenia w wydychanym powietrzu: 1, 20 mg/dcm3, skoro według ustawy o miarach i rozporządzenia w sprawie legalnych jednostek miar z 2006 roku nie istnieje taka jednostka miary jak dcm oraz dcm trzy, a z tego co wiem oskarżenie sformułowane w ten sposób nie może być modyfikowane w ramach oczywistej omyłki pisarskiej przez sąd. dziękuję.

Odpowiedz

Bąk - zdjęcie Bąk 04 gru 2018

Proszę inaczej sformułować zapytanie. Według Pana decymetr jest nielegalną jednostką miary??? Ustawa w sprawie legalnych jednostek miar określa stosowane miary według Układu SI, ale nie zabrania stosowanie innych jednostek. W Układzie SI stosowaną jednostką długości jest metr, ale to nie znaczy, że nie można używać centymetrów, decymetrów czy milimetrów. Trochę trudno wyobrazić sobie, opisywanie wszystkiego w metrach...

Odpowiedz

gregor15 - zdjęcie gregor15 04 gru 2018

według mnie decymetr jest jednostką miary, tylko chodzi o to, że nie istnieje taki skrót jak "dcm" a tym bardziej "dcm3". Chodzi o kwestię prawną. Ktoś zamiast mg/l albo mg/dm sześcienny posłużył się nieobowiązującym skrótem decymetra sześciennego - dcm3. Innymi słowy sprawca w sowim organizmie posiadał 1, 20 mg łamane na "nie wiadomo co" alkoholu w wydychanym powietrzu.

Odpowiedz