←  Prawa konsumenta

Forumprawnicze.info

»

Kara od dewelopera

Monikabinias - zdjęcie Monikabinias 27 lis 2017

Witam
Deweloper zapowiedział ze spóźni się z przekazaniem własności około miesiąca z powodu braku dokumentów z geodezji . W umowie jest napisane ze przekaże własność do danego dnia po uprzednim uzyskaniu dokumentów. Jeżeli się spóźni płaci 0,002 wartości nieruchomości za dzień opóźnienia. Nie ma żadnych informacji o okolicznościach wyłączających. Moje pytanie jak powinnam egzekwować od niego wypłatę tej kary jaki ma czas na zapłacenie i kiedy wysłać pismo do niego? Czy jest jakaś ukryta opcja dla której może nie wypłacić kary?
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 27 lis 2017

Bez dokładnej znajomości umowy trudno odpowiadać czy jest jakaś opcja, aby mógł uniknąć kary. Można ewentualnie generalizować, że jeśli developer wykaże, że do opóźnienia doszło bez jego winy, z uwagi na sytuacje niemożliwe do przewidzenia - to może być tak, że nie będzie podstaw do naliczenia kary. 

 

A jak dochodzić tej kary? Poczekać do momentu w którym developer złoży gotowość przystąpienia do aktu notarialnego. Wówczas wezwać do zapłaty kary umownej, naliczając jej konkretną wysokość, odpowiednią do faktycznej ilości dni opóźnienia. Jeśli na ten moment cała cena jest już zapłacona - to w razie odmowy uznania odpowiedzialności przez developera - trzeba będzie go pozwać do sądu o zapłatę. 

Odpowiedz