←  Off-topic

Forumprawnicze.info

»

Kazusy prawo konstytucyjne

marzenna123 - zdjęcie marzenna123 18 paź 2016

Witam,
Byłabym bardzo wdzięczna gdyby ktoś zechciał mi pomóc z poniższym kazusem:

Grupa posłów wniosła do Sejmu projekt ustawy o dekretach prawodawczych. Zgodnie z tytułem projekt przewidywał nowe rodzaje aktów prawnych: dekrety Prezydenta RP, dekrety wykonawcze Rady Ministrów oraz dyrektywy ministrów kierujących niektórymi działami administracji rządowej. Dekrety Prezydenta RP wydawane byłyby na podstawie i w celu wykonania (umożliwenia stosowania) prawa ustanowionego przez Unię Europejską (w szczególności rozporządzeń) i miałyby być wiążące dla wszystkich osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.
Z kolei dekrety wykonawcze Rady Ministrów byłyby wiążące wyłącznie dla wszystkich centralnych i terenowych organów administracji rządowej. ​Dyrektywy ministrów zawierałyby prawnie niewiążące wskazania dla osób fizycznych i osób prawnych, ale byłyby wiążące dla państwowych jednostek organizacyjnych podległych danemu ministrowi, które powinny stosować je przy podejmowaniu decyzji wobec obywateli, osób prawnych i innych podmiotów.
Dekrety Prezydenta RP miały być ogłaszane w specjalnym Dzienniku Nadzwyczajnych Aktów Prawodawczych, a o ogłoszeniu dekretów wykonawczych RM oraz dyrektyw ministrów oraz sposobie ogłoszenia decydować miały każdorazowo organy wydające konkretny akt.
W uzasadnieniu projektu wskazano, iż jego celem jest uzupełnienie systemu o nowe źródła prawa w związku z postępującym kryzysem gospodarczym i zarzutami, że Polska nie wprowadziła do swojego wewnętrznego porządku prawnego rozwiązań przewidzianych w konkretnych i jednoznacznych postanowieniach Traktatu o Unii Europejskiej i innych umów międzynarodowych w takiej skali, że w drodze ustawodawczej zajęłoby to zbyt dużo czasu, a przez to naruszałoby art. 9 Konstytucji RP.

1. Oceń zgodność z Konstytucją instytucji dekretów Prezydenta RP?
2. Oceń zgodność z Konstytucją instytucji dekretów wykonawczych Rady Ministrów?
3. Oceń zgodność z Konstytucją instytucji dyrektyw ministrów?
4. Oceń z konstytucyjnego punktu widzenia uzasadnienie projektu.

Z góry dziękuję! icon_wink.gificon_wink.gif

Odpowiedz

Studentka_Prawa - zdjęcie Studentka_Prawa 16 mar 2018

Myślę, że w rozwiązywaniu tego typu kazusów lepiej będzie, jeśli wesprzesz się literaturą tematyczną. Wystarczy poświęcić trochę czasu i poczytać, a sama dojdziesz do rozwiązania. Mogę polecić ci świetny sklep prawniczy dla studentów, gdzie znajdziesz mnóstwo podręczników, które z pewnością pomogą Ci zrozumieć zagadnienia. Tutaj masz linka do podręcznika o Polskim prawie konstytucyjnym, myślę, że idealnie pasuje: https://student.prof...ladu,59040.html Sama korzystam z książek wydawnictwa Wolters Kluwer, bo są napisane w bardzo czytelny i przejrzysty sposób, dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć niektóre kwestie. Nie ma co iść na łatwiznę, lepiej się czegoś nauczyć, z pewnością nie pójdzie to na marne :)

Odpowiedz