←  Wykroczenia i prawo drogowe

Forumprawnicze.info

»

Z dniem 31 grudnia 2019r forumprawnicze.info zakończy swoją działalność.

legitymowanie

marcin_p - zdjęcie marcin_p 24 paź 2018

Witam . Mam takie pytania .

 

  • Czy podczas kontroli pasażera przez kontrolera i potem po wezwaniu policji ze względu na nie okazanie dokumentu tożsamości , policjant może przekazać dokument tożsamości lub jego dane osobowe kontrolerowi bez zgody pasażera ?

  • Czy policjant może dokonywać czynność legitymowania w obecności kontrolera -typu pytania o dane osobowe celem sprawdzenia w bazie danych ?

  • Czy kontroler biletów ma prawo do legitymowania pasażera ? Chodzi mi o to czy spisywanie danych z dokumentu tożsamości przez kontrolera to to samo co legitymowanie przez policjanta ?

Odpowiedz

Bąk - zdjęcie Bąk 14 lis 2018

Kontroler ma prawo żądać okazania dokumentu tożsamości i spisania danych. Nie jest to samo co legitymowanie przez policjanta, ale w praktyce wychodzi na to samo. Mam nadzieję, że wyczerpuje to odpowiedź na Twoje pytanie. Jak kontroler ma wystawić mandat bez danych?

Odpowiedz

marcin_p - zdjęcie marcin_p 19 lis 2018

 Jak kontroler ma wystawić mandat bez danych?

 

Odpowiedź typu- jadę np. pociągiem, zapomniałem portfela no to kradnę komuś portfel i kupuję bilet "przecież muszę jakoś dojechać do pracy" .

Odpowiedz

Krzysztof Zajkowski - zdjęcie Krzysztof Zajkowski 29 gru 2018

Nawet w tak liberalnym i wolnościowym kraju jak USA Sąd najwyższy orzekł, że w przypadku legitymowania przez policjanta trzeba posiadać dokument tożsamości, jakikolwiek

Odpowiedz