←  Prawo cywilne

Forumprawnicze.info

»

Mieszkanie - zaliczki, a różnice

Tyszka91 - zdjęcie Tyszka91 27 gru 2018

Witam,

 

Od 33 miesięcy wynajmuję mieszkanie i płacę czynsz dla Wynajmującego plus zaliczkę na rachunki (energia elektryczna, gaz, woda, ścieki, wywóz odpadów oraz czynsz dla Zarządcy), a następnie powinienem rozliczać się według kosztów rzeczywistych – na podstawie faktur wystawianych przez zakład energetyczny, gazowy i wodociągowy. Jak się następnie okazało, wszystkie rachunki opłacał Wynajmujący (nigdy ich nie widziałem). Na moje pytania czy kwota, którą płacę na uregulowanie rachunków jest wystarczająca, odpowiadał, że chyba tak (zastanawiam się, czy nie zostałem celowo wprowadzony w błąd). Okazuje się, że rachunki nie były płacone terminowo. Teraz okazało się, że kwota zaliczek nie była wystarczająca na uregulowanie rachunków. Jak już się dowiedziałem, powinienem te kwoty uregulować, ponieważ w umowie nie ma informacji, do kiedy zaliczki powinny zostać rozliczone (część rachunków została mi przedstawiona). W związku z powyższym mam pytanie, na które odpowiedzi wyjaśnią, jaką kwotę powinienem uregulować:

  1. Czy po zakończeniu umowy, która obowiązuje do końca grudnia Wynajmujący może domagać się dopłaty różnicy między zaliczkami (tak jak już wspominałem, w umowie nie ma informacji do kiedy zaliczki będą rozliczane) a rzeczywiście wystawionymi rachunkami? Nie chodzi o te rachunki, które już mi przedstawione, ale o to które mogę zobaczyć już po wyprowadzce, które będą dotyczyły okresu w którym wynajmowałem mieszkanie.
  2. Czym właściwie jest czynsz dla Zarządcy jeśli w wystawionych przez Spółdzielnię mieszkaniową zawiadomieniach o wysokości opłat za lokal wymienione są następujące pozycje: eksploatacja (eksploatacja, konserwacja bieżąca, wynagrodzenie zarządcy) i fundusz remontowy. Czy te składniki stanowią czynsz dla Zarządcy? Zgodnie z moją wiedzą czynsz jest pojęciem właściwym jedynie dla określenia wynajmu.
  3. W przypadku gdy otrzymałem rachunki dopiero teraz a mieszkanie wynajmuję od  33 miesięcy (jak wspominałem wcześniej, zgodnie z umową powinienem je sam opłacać ale właściciel mi ich nie udostępniał) powinienem zapłacić kwotę zgodną z wystawionymi rachunkami czy zgodną z rzeczywistymi wpłatami właściciela? Kwoty te różnią się, ponieważ właściciel uregulował rachunki tylko częściowo.

 

Odpowiedz

Prawnik24 - zdjęcie Prawnik24 30 gru 2018

Opłaty należy ponieść zgodnie z rzeczywistym zużyciem, nie zgodnie z wysokością wpłat poniesionych przez wynajmującego. Powinien Pan jednak zostać rozliczony całkowicie w dniu zakończenia najmu - niezależnie od rachunków jakie zostaną wystawione w przyszłości za okres najmu. Czynsz jest opłatą ponoszoną przez wynajmującego ale również przez właściciela mieszkania względem zarządcy czy wspólnoty. Na te opłaty składają się kwoty na eksploatację budynku a także zaliczki na media, które następnie mogą być wyrównywane. Więcej pomocy uzyska Pan na www.prawnikonline24.pl


 

Odpowiedz