←  Prawo spadkowe

Forumprawnicze.info

»

Nabycie spadku

Juliusz - zdjęcie Juliusz 14 lis 2018

Dzień dobry. Od śmierci mamy upłynęło  7 miesięcy. Pozostawiła testament notarialny z wpisem o wyłącznym  dziedziczeniu ( mieszkanie własnościowe) , dwóch synów, mnie i brata.

Złożyłem wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku.Dostarczyłem odpowiednie dokumenty, jak akt zgonu, testament, nr Księgi Wieczystej nieruchomości będącej przedmiotem sprawy. Sprawa się odbyła w dniu dzisiejszym, wyrok się ma uprawomocnić za 21 dni. Mam pytanie odnośnie oświadczenia do Urzędu Skarbowego o przyjęciu spadku, oraz dalszych czynności przy sprzedaży mieszkania.

 

1. Czy jest jakiś specjalny druk do wypisania oświadczenia, jeżeli tak to jaki, jeżeli nie ma, to jak takie oświadczenie ma  wyglądać,

 

2.W jakim terminie należy złożyć owe oświadczenie, już teraz, czy dopiero po uprawomocnieniu za 21dni , by uniknąć zapłaty podatku od przyjęcia spadku.

 

3.Czy oświadczenie należy dostarczyć do US. osobiście,czy można wysłać listem poleconym.

 

4.Czy po uprawomocnieniu stwierdzenia nabycia spadku należy się udać do Sądu celem dokonania  wpisu nowych właścicieli do Księgi Wieczystej, jeżeli tak, to jakie dokumenty należy wypełnić.

 

Odpowiedz