←  Prawo pracy

Forumprawnicze.info

»

Z dniem 31 grudnia 2019r forumprawnicze.info zakończy swoją działalność.

Odpowiedzialność materialna kuriera

Ewa Jodko - zdjęcie Ewa Jodko 16 wrz 2019


Witam, mam nadzieję że piszę w dobrym wątku. W tematycznych nie znalazłam nic takiego.

Jeśli jednak wybrałam niepoprawny dział forum to ogromnie prosze o informacje gdzie pytanie powinnam umieścić.

Mój chłopak zatrudnił się tymczasowo jako kurier. Ma umowę na pół etatu - pracuje cały etat i dostaje pieniądze tzw. Pół na pół. Połowa do ręki połowa na konto z ZUS.

Jednak nie o to chodzi. Ostatnio zaginęły mu z samochodu 2 paczki co się nigdy wcześniej nie zdarzało. Dziwnym trafem były to paczki do sklepu elektronicznego na łączną wartość około 15 tysięcy.
Chłopak z pewnością ich nie ukradl. Nie uważa rowniez aby zgubił je w międzyczasie bo paczki miał tak ułożone że by nie wypadły. Oglądał monitoringi z miejsc w których był i nie było widać aby zostawił omyłkowo paczki.
Zaczyna podejrzewać że ktoś mógł je zabrać czy to z magazynu czy w czasie doręczania innej paczki. Nie szuka kogoś do obwinienia ale jest przekonany że mogło to być ustawione. Samochód który mu powierzono do jeżdżenia nie posiada alarmu a drzwi boczne można z tego co mówił otworzyć bo zamek jest zepsuty. Wiadomo wszędzie różni ludzie pracują. Mój ojciec pracuje na poczcie i sam mówił że na sortowni ludzie wiedzą które paczki są cenniejsze. W firmie w której chłopak się zatrudnił też doszło niedawno do kradziezy.
Tak jak pisałam chłopak Nigdy żadnej paczki nie zgubił a teraz dziwnym sposobem zaginęły 2 najcenniejsze.
Pytanie czy jeśli paczki się nie znajdą to czy on będzie odpowiadał finansowo czy jego pracodawca- czyli osoba z wlasna działalnością która go zatrudnila i ma podpisaną umowę z firmą kurierska? Koszt jest naprawdę duży a wiadomo jako kurier nie zarabia dużo pieniędzy.
Nie podpisywał odpowiedzialności materialnej. Umowa zawoera jedynie podstawowe informacje jak stanowisko, etat, rodzaj umowy oraz daty od -do.
Chłopak chce również zgłosić na policji przywłaszczenie paczek- nie wiemy jednak czy może skoro nie jest nadawca ani odbiorca?
Każdy sprzęt elektroniczny tj.iphone czy MacBook ma przecież chyba numer IMEI dzięki któremu można go zlokalizować i nikt mądry tego nie kradnie...albo właśnie kradną mądrzy ale nieuczciwi ludzie którzy umieją to obejść.
Możliwość jest też taka że paczki przez przypadek trafiły do kogoś innego czy w wyniku zgubienia czy przekazania błędnego (jednak zawsze jest pokwitowanie przy odbiorze więc nie sądzę). Tak czy inaczej wtedy jest to jak mniemam przywłaszczenie cudzego mienia.

Będę bardzo wdzięczna za rady mądrzejszych ode mnie w tym temacie osob. Zarówno chłopak jak i ja jesteśmy bardzo zestresowani ta sytuacja bo praca na przeczekanie moze skończyć się kredytem na dużą kwotę
Odpowiedz