←  Prawa konsumenta

Forumprawnicze.info

»

Odszkodowanie od dewelopera zamiast napraw...

rskalik - zdjęcie rskalik 24 paź 2017

Po roku od zakupu mieszkania od dewelopera wyszły ciemne pasy na ścianach w miejscu instalacji elektrycznych. Sprawdziłem grubość tynku i wyszło na to że tynkarz położyli tynk na równo z instalacją. No, czasem tynk przykrywał instalacje na 1 mm. Norma budowlana to 5mm.
 
Reklamacja zgłoszona. Deweloper jako rozwiązanie chce pomalować te miejsca farba antystatyczną. Dla mnie takie rozwiązanie to raczej próba wyfrajerzenia klienta, bo taka farba problemu nie rozwiąże.
 
Interesuje mnie taki stan mieszkania za jaki zapłaciłem. A to oznacza bruzdowanie całego mieszkania czyli wiadomo jakie koszty i jaki syf.
W miedzy czasie urodziło mi sie dziecko i wszelkie tego typu remonty odpadają.
 
Zatem pozostaje mi kwestia rekompensaty finansowej i zapominam o sprawie. wysłałem pismo do dewelopera, że chcę za to pieniądze w wysokości wyznaczonej przez niezależnego rzeczoznawcę. Narazie czekam na odpowiedź...już 1 miesiąc
 
Pytanie jest następujące, czy mam prawo domagać się odszkodowania, gdy usunięcie usterki jest niemożliwe? Deweloper może mnie tu szantażować, że zrobi mie wjazd na mieszkanie ze sprzętem i nie ma innej możliwości?
Odpowiedz

adw. Łukasz Nysztal - zdjęcie adw. Łukasz Nysztal 24 paź 2017

Jeśli developer nie proponuje niezwłocznego usunięcia zgodnie z tzw. sztuką budowlaną lub  z uwagi na Pan sytuację rodzinną i osobistą nie jest Pan zainteresowany tak daleko idącym rozwiązaniem - jak najbardziej może Pan dochodzić zapłaty stanowiącej równowartość kosztów właściwego usunięcia usterki. 

Niedawno taką właśnie sprawę kończyłem w kancelarii - i skończyła się pomyślnie dla klienta (odszkodowanie za krzywowybudowaną ściankę działową). Podpowiem również, że zapłata winna obejmować nie tylko koszt usunięcia usterki, ale również przywrócenia lokalu do stanu obecnego - a więc np. również w zakresie malowania ścian a wobec zamieszkiwania w lokalu również w zakresie przenoszenia i składowania mebli, a nawet kosztów hotelu - jeśli w okresie remontu zamieszkiwanie w lokalu nie będzie możliwe. 

Odpowiedz

rskalik - zdjęcie rskalik 21 lis 2017

Dziękuję za odpowiedź. Ze strony dewelopera cisza wiec znaczy to dla mnie, że trzeba przystąpić do działania.

W jaki sposób najskuteczniej domagać się odszkodowania?

Wydaje mi się, że pasowałoby zaprosić jakiegoś rzeczoznawcę, który wyliczy koszt usunięcia usterek. Gdzie takiego szukać, aby deweloper nie mógł za bardzo kwestionować jego opinii? Jaki przedziału kosztu opinii można się spodziewać?

Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 21 lis 2017

Rzeczoznawca - albo nawet zwykła firma budowlana, która wystawi Panu kosztorys usunięcia usterki. Następnie wezwanie do zapłaty - a w braku pomyślnego rezultatu - pozew do sądu o zapłatę. 

Odpowiedz