←  Prawo podatkowe

Forumprawnicze.info

»

Podatek od sprzedaży działki w spadku po o...

Ewa Lucia - zdjęcie Ewa Lucia 05 kwi 2018

Witam, bardzo proszę o pomoc. Mój ojciec sprzedał 1.3 działki w marcu 2013 roku, w maju 2013 niestety zmarł. Spadkobiercami są moja siostra i ja. Spadek został zgłoszony do urzędu skarbowego, zostały dostarczone wszystkie akta notarialne oraz inne wymagane dokumenty. ZUS także został poinformowany o śmierci naszego ojca.
W dniu dzisiejszym odebrałam pismo z Urzędu Skarbowego, które informuje o wszczętym postępowaniu w sprawie nierozliczenia się zmarłego ze sprzedaży działki w roku podatkowym 2013, w którym to zmarł.
Na zapytanie, dlaczego po prawie 5 latach jestem o tym informowana i dlaczego dopiero teraz US wszczyna postępowanie, odpowiedziano mi, że to wina ilości akt w samym urzędzie.
Czy prawdą jest, że to urząd powinien rozliczyć zmarłego,jeżeli spadkobiercą nie jest małżonek? I czy jeżeli nie było zaległości i zasądzonej kwoty podatku w chwili dziedziczenia, US może po tylu latach naliczyć podatek? Dziękuję z góry za pomoc.
Odpowiedz

Takisobiektoś - zdjęcie Takisobiektoś 02 maj 2018

Kto dostał to pismo?

Na kogo było adresowane?

Przedawnienie w takim postępowaniu biegnie inaczej.Jeżeli jest wszczęte postępowanie to przeciwko komu?

Odpowiedz

Ewa Lucia - zdjęcie Ewa Lucia 02 maj 2018

Dzień dobry, pismo adresowane było do spadkobierców, czyli mnie i siostry. Od chwili śmierci nie upłynęło 5 lat kalendarzowych. Postępowanie jest wszczęte przeciwko spadkobiercom, gdyż podatnik zmarł.
Odpowiedz