←  Wykroczenia i prawo drogowe

Forumprawnicze.info

»

Z dniem 31 grudnia 2019r forumprawnicze.info zakończy swoją działalność.

Posiedzenie sądowe za jazdę po alkoholu

Kwasek - zdjęcie Kwasek 20 lut 2018

NIedługo mam posiedzenie sądu w sprawie odebrania prawa jazdy za jazde po piwie. Wczesniej poddalem sie dobrowolnie karze i przyznalem sie do winy na komendzie policji podczas przesluchania. Prokurator zaproponowal 4 lata zakazu 2 tys zl grzywny i 5 tys zl swwiadczen na fundusz. Stezenie alkoholu 1,17 mg/l. Czy stawienie sie na posiedzeniu bedzie na plus czy nie ma wplywu, oraz czy jest to bardziej na przyklepanie wyroku czy sad moze zmniejszyc lub zwiekszyc kare wg wlanego uznania?

Odpowiedz

adw. Łukasz Nysztal - zdjęcie adw. Łukasz Nysztal 21 lut 2018

Jeśli jest to posiedzenie w przedmiocie dobrowolnego poddania się karze ustalonej z prokuratorem (policją) w trybie art. 335 kpk - to Pana obecność na tym posiedzeniu nie jest obowiązkowa. Pana stawiennictwo nie ma też dla sądu żadnego znaczenia - sąd ma tylko dwa wyjścia: zatwierdzić karę ustaloną z prokuratorem, albo zwrócić akta prokuraturze do dalszego prowadzenia. Sąd nie może zmienić ustalonej kary według własnego uznania. 

Odpowiedz

AdamMarta - zdjęcie AdamMarta 24 lut 2018

Witam, moj znajomy mial zakaz prowadzenia pojazdow mechanicznych na okres
5lat. Niestety wsiadl w auto pod wplywem alkocholu i kierowal mimo zakazu
Policja w ciagu miesiaca potrafila go zatrzymac 3 razy za kazdym razem byl
pod wplywem alkocholu oraz braku prawa jazdy bo nie posiada.Otrzymal
kare grzywny w wysokosci 20tys.zlotych plus dozywotni zakaz prowadzenia
pojazdow mechanicznych.Pytnie jest takie czy istnieje mozliwosc
napisania prozby do Sadu o rozlozenie mu tej kary na raty?
Odpowiedz

adw. Łukasz Nysztal - zdjęcie adw. Łukasz Nysztal 24 lut 2018

Obawiam się, że ma Pan błędne informacje. Jeśli kolega został zatrzymany kolejny raz za kółkiem w stanie nietrzeźwości - po skazaniu za prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu - to popełnił przestępstwo z art. 178a par. 4 kk. A w zasadzie popełnił kilka kolejnych takich przestępstw w trakcie każdego kolejnego zatrzymania. Jedyną karą jaką Sąd może wymierzyć za to przestępstwo to kara bezwzględnego pozbawienia wolności. W dodatku sąd orzeka w tym wypadku świadczenie pieniężne na fundusz w wysokości nie mniejszej niż 10.000 zł. Obawiam się więc, że Pana informacja, że jego sprawa skończyła się jedynie grzywną nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. 

Odpowiedz