←  Prawo ubezpieczeń

Forumprawnicze.info

»

Z dniem 31 grudnia 2019r forumprawnicze.info zakończy swoją działalność.

postępowanie ZUS w sprawie niezawieszenia...

danieleski - zdjęcie danieleski 03 gru 2018

Witam,

wobec żony wszczęto postępowanie w ZUS-ie. Sprawa wygląda tak, że od początku 2016 r. była na chorobowym (ciąża), następnie od 04.2016 do 04.2017 pobierała zasiłek macierzyńki. Kiedy okres się zakończył, żona była jeszcze ok. miesiąc na chorobowym związanym z problemami zdrowotnymi, a następnie kiedy dowiedziała się że jest w drugiej ciąży, ponownie na L4 ciążowym. 

Tak do porodu w lutym 2018, i na zasiłku macierzyńskim do chwili obecnej. Streszczając od 2016 r. jest cały czas na L4 ciąża/macierzyński. Wcześniej opłaciła wyższe składki, żeby również świadczenie było wyższe. Działalność prowadzona była od 2014 (niepozorowana). Przez okres 2 zasiłkó macierzyńskich żona nie zawieszała działalności, aby nie utracić wyższego świadczenia. Teraz ZUS żąda udowodnienia faktycznego prowadzenia działalności w tym okresie (urlopów macierzyńskich). Stąd moje pytanie, gdyż byłem pewny że prowadzenie działalności na urlopie macierzyńskim jest możliwością a nie obowiązkiem, nawet kiedy ta działalność z różnorakich przyczyn nie jest zawieszana?

Czy żona ma obowiązek udowadniać prowadzenie działalności? Czy wystarczy lakoniczna odpowiedź, iż działalność nie była zawieszana, gdyż została potraktowana jako możliwość "dorobienia" na macierzyńskim, jeżeli nadarzy się okazja, jednak skoro nie było takiej potrzeby, praktycznie wykonywana nie była (dochód w księgach 0)?

Czy ZUS może zatrzymać wypłatę świadczenia lub zażądać zwrotu? Jak wspomniałem wcześniej, działalność była prowadzona w latach 2014/16 wykazując regularny dochód i to można łatwo udowodnić. 

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Alineczka99 - zdjęcie Alineczka99 03 sty 2019

ja się podpinam pod temat, również prowadzę działalność, więc chętnie się dowiem co powinnam zrobić jeśli miałabym podobną sytuację :)

Odpowiedz