←  Prawo cywilne

Forumprawnicze.info

»

problem z wodociągami

paweł2740 - zdjęcie paweł2740 24 Sep 2012

20.04.2012 otrzymałem fakturę za zużycie wody z nadpłata 306zł i prognozowanymi rachunkami na kwote 130zl dzisiaj otrzymałem korektę do tej faktury na kwote 490zl + prognoze na kolejne pół roku po 96zl miesiecznie problem polega na tym ze wodomierz wymieniany w zeszłym roku przez wodociagi nie wskazuje zużycia wody. podczas rozmowy telefonicznej odnosnie kwoty na fakturze korygującej pracownica wodociagów stwiedziła ze wyliczyli średnie zużycie wody bo już wtedy wodomierz sie zatrzymywał według mnie tej faktury korygujacej nie powinno byc plamby sa w nienaruszonym stanie mnie nie bylo w domu 4 miesiace tylko zona z malym dzieckiem i moje pytanie jest takie czy wodociagi moga żądać ode mnie spłaty tej faktury korygujacej skoro nie sa w stanie udowodnic ile faktycznie zostalo zużyte wody przez pół roku skoro wodomierz był wadliwy
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 24 Sep 2012

Jeśli wodomierz był popsuty to wodociągi mają prawo domagać się dopłaty za zużycie. Mają zapewne kilka sposobów, aby to wyliczyć w mniejszym lub większym przybliżeniu - czyli albo wpisanie na Pana straty z głównego licznika, albo ryczałt stosownie do ilości osób zamieszkałych w lokalu.
Trudno raczej byłoby wykazać, że w okresie tym nie korzystał Pan z wody...
Odpowiedz

MI1004 - zdjęcie MI1004 29 Sep 2015

wtam mam taki problem mam dzialke przez srodek ktorej przechodzi ruraciag wodny zasilajacy cala miejscowosc owa rura przeszkadza mi  w budowie domu na dzialce, gmina stwierdzila ze mam ja przesunac na wlasny koszt i teraz moje pytanie jak przesune caly rurociag na swoj koszt czyli wykopie nowe koryto zakupie rure podlacze to do kogo ona bedzie nalezala czy moge naliczyc gminie oplaty przesylowe czy z góry jest przewidziane ze ona po podłączeniu i zasypaniu bedzie należała do gminy 

Odpowiedz

adw. Łukasz Nysztal - zdjęcie adw. Łukasz Nysztal 05 Oct 2015

Rurociąg jako część przedsiębiorstwa należy do wodociągów (gminy). Poza tym nie ma Pan sam możliwości wykopania, przebudowania etc. To może zrobić tylko właściciel wodociągów - a więc tylko gmina. Wymaga to pozwolenia na budowę, masę uzgodnień i przede wszystkim wstrzymania dostaw wody.

Jeśli poprzedni właściciel nie wyrażał zgody na budowę takiego wodociągu to proszę powalczyć z gminą domagając się usunięcia rury z Pana gruntu.
Odpowiedz