←  Prawa konsumenta

Forumprawnicze.info

»

Z dniem 31 grudnia 2019r forumprawnicze.info zakończy swoją działalność.

Przedawnienie długu telekomunikacyjnego

Paski - zdjęcie Paski 22 lut 2018

Dzień dobry. Mam dług w firmie windykacyjnej get back na kwotę ok.2200zl. Firma kupiła dług od Orange Polska w2011 roku. Get back zaczął po kilku latach przysyłać mi pisma z zadłużeniem na tą sumę z prośbą żebym zapłacił w całości lub w ratach. Ja do roku 2018 nie kontaktowałem się aktorka get back. Oni wydzwaniali do mnie i mojej rodziny ale ja nigdy nie potwierdzałem swoje tożsamości. W tym roku zadzwoniłem do get back sprawdziłem jakie mam saldo i wyraziłem chęć spłaty zadłużenia w ratach i oni się zgodzili. Za kilka dni miałem zrobić pierwszy przelew za pierwszą ratę. Nie zrobiłem tego przewodu bo przeczytałem w internecie że długi telekomunikacyjne za zawarcie umowy z firmą Orange przedawniają się po trzech latach. Chcę założyć sprawe cywilna firmie get back o przedawnienie długu żeby nie płacić tego zobowiązania i żeby wykreślili mnie że wszystkich instytucji gdzie mnie zgłosili. Czy to że prawdziwej telefonicznie saldo i że zgodziłem się na spłatę ratalna oznacza że bieg przedawnienia jest liczony on nowa??? Czy przez to jest sens zakładać sprawę firmie get back??? Czy można wygrać z firmą windykacyjna sprawę sądową która ja zakładam o przedawnienie długu??? Jakie dokumenty trzeba mieć żeby założyć sprawe w sądzie??? Czy jak wygram sprawę to ta firma wykreślili mnie że wszystkich instytucji gdzie mnie zgłosiła tj. KRS,bik... czy te to zaznaczyć przy zakładaniu sprawy??? Ile mniej więcej czeka się na sprawę??? Ile kosztuje założenie sprawy cywilnej w sądzie??? Co to oznacza że jeżeli wygram sprawę w sądzie o przedawnienie długu z firmą windykacyjna to dług nadal istnieje??? Czy jak się skończy bieg przedawnienia może on być po tym czasie ponownie rozpoczęty??Proszę o zapoznanie się z moją sytuacja i odpowiedz na moje pytania. Pozdrawiam.
>
Odpowiedz

adw. Łukasz Nysztal - zdjęcie adw. Łukasz Nysztal 23 lut 2018

Chcę założyć sprawe cywilna firmie get back o przedawnienie długu żeby nie płacić tego zobowiązania i żeby wykreślili mnie że wszystkich instytucji gdzie mnie zgłosili.

 

Nie istnieje takie powództwo. 

 

Uznanie zadłużenia i wyrażenie zgody na spłatę ratalną może być traktowane jako odnowienie długu, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze musieliby udowodnić, że realnie i jasno oświadczył Pan, że rezygnuje z zarzutu przedawnienia. Odnowienie wymagałoby również wskazania konkretnej umowy, daty wymagalności dokładnej kwoty i sposobu jej wyliczenia - nie tylko wyrażenia chęci spłaty posiadanego zadłużenia. 

 

Proszę po prostu odpisać im, że po przemyśleniu sprawy nie przystąpi Pan jednak do ugody i nie będzie spłacał zadłużenia i że podnosi Pan zarzut przedawnienia.  

Odpowiedz