←  Prawo autorskie

Forumprawnicze.info

»

Publikowanie badań obrazwoych i cytowanie...

Mors - zdjęcie Mors 18 sie 2018

Dzień dobry

 

Mam pytanie odnośnie publikowania zdjęć z badań obrazowych np. RTG czy TK. Jestem osobą która widnieje na tych zdjęciach w postaci fragmentów ciała np. klatki piersiowej. Czy w sytuacji w której potrzebuję opublikować np. w Internecie owe zdjęcia potrzebna jest zgoda placówki w której te zdjęcia zostały wykonane?

 

W związku z ostatnio nagłaśnianymi w mediach sytuacjami w których autorzy utworów np. muzycznych pozywają kogoś do Sądu ponieważ ktoś użył ich utworu (i zapewne zapłacił za to użycie), przy czym nikt ich jako autorów utworów nie pytał o zgodę na dane użycie utworu, jak należy postąpić w przypadku chęci opublikowania  zdjęć tj. badań obrazowych, oraz w sytuacji publikowania fragmentów czyiś publikacji np. książki czy artykułu?

 

Czy należy prosić o zgodę autora?

 

A co w sytuacji w której ktoś chce zacytować fragment rozdziału napisanego przez kogoś kto już nie żyje, przy czym cała publikacja składa się z analogicznych rozdziałów których autorami są różne osoby, tak że publikacja posiada wielu współautorów?

 

Należy pytać współautorów książki o zgodę na cytowanie tego fragmentu publikacji którego autorami nie są?

 

Co w sytuacji kiedy chcemy zacytować np. na stronie Internetowej, fragment publikacji który zawiera niewygodne treści dla autorów publikacji?

 

Przecież wiadomo że nie ma sensu pytać ich w takiej sytuacji o zgodę.

 

Publikacja z niewygodnymi treściami już została opublikowana przez samych autorów, wobec czego mam rozumieć że można mieć problemy z tytułu braku zgody współautorów danej publikacji, nawet jeśli autorem rozdziału znajdującego się w tej publikacji jest ten współautor który już nie żyje?

 

Będę wdzięczna za odpowiedź.


Użytkownik Mors edytował ten post 18 sierpień 2018 - 19:04
Odpowiedz

Mors - zdjęcie Mors 07 wrz 2018

Dzień dobry

 

Rozumiem że jest okres urlopowy, ale będę wdzięczna za odpowiedź.

 

Pozdrawiam.

Odpowiedz

MichałW - zdjęcie MichałW 29 paź 2018

Dzień dobry

 

1) Mam pytanie odnośnie publikowania zdjęć z badań obrazowych np. RTG czy TK. Jestem osobą która widnieje na tych zdjęciach w postaci fragmentów ciała np. klatki piersiowej. Czy w sytuacji w której potrzebuję opublikować np. w Internecie owe zdjęcia potrzebna jest zgoda placówki w której te zdjęcia zostały wykonane?

 

2) W związku z ostatnio nagłaśnianymi w mediach sytuacjami w których autorzy utworów np. muzycznych pozywają kogoś do Sądu ponieważ ktoś użył ich utworu (i zapewne zapłacił za to użycie), przy czym nikt ich jako autorów utworów nie pytał o zgodę na dane użycie utworu, jak należy postąpić w przypadku chęci opublikowania  zdjęć tj. badań obrazowych, oraz w sytuacji publikowania fragmentów czyiś publikacji np. książki czy artykułu?

 

3) Czy należy prosić o zgodę autora?

 

4) A co w sytuacji w której ktoś chce zacytować fragment rozdziału napisanego przez kogoś kto już nie żyje, przy czym cała publikacja składa się z analogicznych rozdziałów których autorami są różne osoby, tak że publikacja posiada wielu współautorów?

 

5) Należy pytać współautorów książki o zgodę na cytowanie tego fragmentu publikacji którego autorami nie są?

 

6) Co w sytuacji kiedy chcemy zacytować np. na stronie Internetowej, fragment publikacji który zawiera niewygodne treści dla autorów publikacji?

 

Przecież wiadomo że nie ma sensu pytać ich w takiej sytuacji o zgodę.

 

7) Publikacja z niewygodnymi treściami już została opublikowana przez samych autorów, wobec czego mam rozumieć że można mieć problemy z tytułu braku zgody współautorów danej publikacji, nawet jeśli autorem rozdziału znajdującego się w tej publikacji jest ten współautor który już nie żyje?

 

Będę wdzięczna za odpowiedź.

 

Pozwoliłem sobie dorobić cyferki, żeby łatwiej było zrozumieć :)

 

1) Jeżeli są to zdjęcia twojego ciała i jesteś w posiadaniu zdjęcia w wersji cyfrowej jak i fizycznej to nie ma problemu :) Jeżeli robisz sobie zdjęcie do dowodu, to też nie musisz mieć zgody placówki. Zapłaciłaś za zdjęcie, więc jesteś jego właścicielką

 

2) Osoba, która robi Ci zdjęcie z pełnym przekazaniem praw (a coś takiego jest w wypadku zapłacenia za nie w klinice) nie może chcieć czegokolwiek od Ciebie.

 

3) Jeżeli nie jesteś właścicielką praw do produktu autora - zawsze ;) W innym przypadku autor może naskoczyć. Chyba, ze przedstawiasz go w niekorzystnym świetle, ale wtedy mówimy tutaj o naruszeniu wizerunku a nie samym produkcie.

 

4) Jeżeli jest to cytat naukowy - można a nawet trzeba napisać, z jakiej publikacji to jest. Są bardzo ścisłe zasady dotyczące tego, w jaki sposób umieszczać cytaty. Przecież gdyby za każdym razem trzeba było się kogoś pytać, to byłby niezły bajzel w pracach licencjackich czy magisterskich ;)

 

5) Nie. Ten fragment ich nie dotyczy.

 

6) Tu już większy problem. Można, zasady pokazania cytatu też są wystandaryzowane. No i w przypadku ataku na inne osoby trzeba być gotowym na to, że można zostać pozwanym jeżeli nie ma się dobrych argumentów (a nawet jeżeli się ma, to nadal można).

 

7) Można mieć problem z osobami, które są spadkobiercami autora :)

Odpowiedz