←  Prawo rodzinne i opiekuńcze

Forumprawnicze.info

»

Z dniem 31 grudnia 2019r forumprawnicze.info zakończy swoją działalność.

Rozwód - orzeczenie o winie czy nie?

annakarolina - zdjęcie annakarolina 07 lis 2019

Planuję rozwód z mężem.

Sprawa wygląda następująco: nasze pożycie nie istnieje od około dwóch miesięcy, ponadto okazało się, ze nasze priorytety względem rodziny zupełnie się różnią (ja chcę dzieci, on pomimo wcześniejszych deklaracji jednak ich nie chce). Ponadto nasza więź emocjonalna osłabła, nie rozmawiamy ze sobą, rzadko spędzamy wspólnie czas.
Mamy wspólne mieszkanie na kredyt, nie mamy rozdzielności majątkowej. Chcę się wyprowadzić, wprowadzając się do znajomego.

W teorii możliwa jest zgoda obu stron na brak orzekania o winie oraz ustalenie przed rozprawą podziału majątku - czy w takim przypadku istnieje możliwość zakończenia drogi sądowej na jednej rozprawie? Czy możliwe jest przedstawienie podziału majątku w formie zachowywania własnych oszczędności dla siebie (mamy osobne konta w banku), zachowania mieszkania przez męża z obowiązkiem opłacania kredytu, ale również obowiązkiem spłacenia mi połowy kwoty "netto" wartości mieszkania? Czy sąd ze względu na nierównomierny wkład w budżet domowy może zasądzić inny podział?

Co jeśli mąż jednak po złożeniu papierów zmieni zdanie i będzie żądał orzekania o winie? Czy przeprowadzenie się do mieszkania mężczyzny może być powodem do orzekania o mojej winie (nie łączy nas żadna bliższa relacja, więc nie ma mowy o przedstawieniu dowodów zdrady - bo zwyczajnie jej nie było)? W jaki sposób wydłuży to proces? Czy ewentualna wina zaważy na podziale majątku? Czy możliwa jest w takim wypadku wina obupólna?

Ponadto: czy jeśli zależy mi na szybkim rozwodzie, mogę zdecydować się wziąć winę na siebie (wtedy nie istnieje konieczność przedstawiania dowodów, co skróci sprawę)? Jakie wiążą się z tym dla mnie konsekwencje? Czy w takim przypadku były mąż może żądać ode mnie alimentów pomimo tego, że po rozwodzie to moja sytuacja materialna znacznie się pogorszy, a jego pozostanie bez zmian (mąż zarabia dużo więcej - nasz miesięczny budżet to w 1/4 moje zarobki, w 3/4 jego)?

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedz