←  Prawo karne wykonawcze

Forumprawnicze.info

»

skarga na kuratora sądowego

ocochodzi - zdjęcie ocochodzi 14 May 2013

Witam,
zastanawiam się czy kurator sądowy nie dopełnił swoich obowiązków, w przypadku kiedy była opcja żeby jego podopieczny mógł uniknać kary pozbawienia wolności, ale kurator do tej opcji go wręcz zniechęcał?
Postaram się wytłumaczyć konkretniej - po otrzymaniu pisma o odroczenie wyroku skazany w rozmowie z kuratorem zapytał jakie jest najlepsze rozwiązanie - prośba o ponowne odwieszenie wyroku czy skarga na decyzję sądu, jako że skazany od popełnienia przestepstwa nie łamał prawa oraz spełniał warunki które sąd mu nałożył.
Kurator odradził pisanie skargi na wyrok sądu, mimo że wiedział, że daje to jego podopiecznemu jakieś dodatkowe dwa, trzy miesiące na wyjaśnienie całej sytuacji.
Skazany jakiś czas po napisaniu pisma o odroczenie dostał wezwanie na policję, która miała nakaz doprowadzenia go na sprawę, dodam że skazany siedział pięć dni w areszcie, po czym jego sprawa została przeniesiona do innego sądu, a on sam do ZK.
I tutaj pada nastepujace pytanie:

- czy kurator zawinił? czy ma on obowiazek działać na korzyść podopiecznego, kiedy widzi, że wykazuje on poprawę, że jest zresocjalizowany? czy nie powinien przypadkiem jak to jest napisane w art.174 kkw udzielac skazanemu pomocy?

Rozumiem że kurator to nie prawnik ale on pierwszy , przed skazanym nawet, dowiaduje sie o nowościach w danej sprawie.

Dodam jeszcze że kurator nie wykonuje innych swoich obowiazków , typu odwiedzanie skazanego, pomoc w pisaniu wniosków itp.
Aha, ponadto nie chodzi tutaj o jakieś mordy i kradzieże tylko o alimenty nie płacone przez 3 mies kiedy skazany nie miał zatrudnienia.

Z góry dziekuję za pomoc i mam nadzieję że wyraziłam się w opisie sytuacji wystarczająco jasno.
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 14 May 2013

Kurator nie jest od udzielania podopiecznemu porad prawnych w zakresie tego czy dane rozstrzygnięcie sądu skarżyć czy też nie skarżyć. Kurator jest do pomocy w zakresie spraw codziennych - a nie od kwestii prawnych.
Odpowiedz

ocochodzi - zdjęcie ocochodzi 15 May 2013

rozumiem, dzięki za odpowiedź,
zawsze myślałam że kurator sądowy ma mieć na uwadze dobro swojego podopiecznego, jak widać myliłam się, bo co to za resocjalizacja i dbanie o dobro człowieka jeśli
- ktos szuka pracy
-nie płaci alimentów
-dostaje za to zawiasy
- znajduje pracę, staje na nogi
- płaci, dobrze zarabia
- nagle idzie do więzienia
- jego długi rosną
i co dalej?
- po powrocie nikt nie chce go zatrudnić?
- nie ma za co spłacic długu?
- wraca spowrotem do więzienia?
to chore, jakaś spirala absurdu, no i podstawowe pytanie, kto w tym wszystkim mysli o najważniejszej osobie czyli o DZIECKU.
Lepszy tatuś w więzieniu niż płacący i na wolności?
Posoztawiam to już waszej osobistej ocenie.
To chory system, a kuratorzy sądowi są min jego narzędziem. czasami wystarczyłoby pomyśleć o DZIECKU.
Odpowiedz