←  Prawo spadkowe

Forumprawnicze.info

»

Spadek, a gospodarstwo rolne

dadus - zdjęcie dadus 20 mar 2019

Moja siostra w 1980 r. jako jedyna z pośród rodzeństwa odziedziczyła stary, 150 letni dom, starą stodołę i różne nieużytki nie nadające się do gospodarowania rolniczego. Jednak na podstawie ówczesnej ustawy, tylko siostra mogła otrzymać ten spadek po rodzicach, ponieważ wcześniej razem z nimi mieszkała i gospodarzyła.

Obecnie siostra zmarła i to niby "gospodarstwo" rolne [w sumie wszystkie nieużytki to 1.4 ha] będzie dziedziczyć 4 spadkobierców. Czy obecnie dalej obowiązuje jakaś ustawa o dziedziczeniu tylko dla osoby tam mieszkającej [spadkodawczyni mieszkała sama, nie gospodarzyła], czy też wszystkie części majątku można dzielić na wszystkich spadkobierców...  Jak to teraz wygląda względem przepisów..?

Odpowiedz

gordon - zdjęcie gordon 08 kwi 2019

Na zasadach ogólnych. Od 14 stycznia 2001,po wyroku TK nie obowiązują już przepisy, które wymagały uprawnień do dziedziczenia gospodarstw rolnych (spadki otwarte po tej dacie).Na podstawie własnych doświadczeń i wiedzy. Nie jestem prawnikiem. Ja miałem sprawę w której były 3 daty otwarcia spadku, w tym 2

przed wskazaną datą, i 1 po. Ostatni z 2002 już był rozpatrywany na zasadach ogólnych. 

Odpowiedz