←  Prawo podatkowe

Forumprawnicze.info

»

Sprzedaż nieruchomości a przelew pieniędzy...

Meg87 - zdjęcie Meg87 18 sty 2018

Witam!
 
Mój ojciec sprzedał dom, który było obciążony hipoteką. Sprzedaż była przeprowadzona przez biuro nieruchomości, które miało pełnomocnictwo od mojego ojca, ja tylko musiałam się wymeldować z tego adresu. 
Kwota sprzedaży była wyższa od kwoty zadłużenia więc pozostałą jej część ojciec kazał przelać na moje konto (informacja ta została zawarta w umowie sprzedaży), ponieważ ma jeszcze jakieś inne zadłużenia i gdy pieniądze wpłyną na jego konto zostaną prawdopodobnie zabrane przez innych wierzycieli, a i tak chciał część tej reszty pieniędzy przekazać dla mnie.
Kredyt w banku został już spłacony, nastąpiło przepisanie aktu notarialnego na nowych właścicieli i pozostała kwota w wysokości 62tys. została przelana na moje konto przez kupujących.
Te pieniądze dostałam w dwóch przelewach od nowych właścicieli po 25tys.a w ich tytule było napisane " pozostała kwota sprzedaży nieruchomości (adres)". 
Dostałam również trzeci przelew na 12tys., który był zatytułowany " pozostała kwota sprzedaży nieruchomości (adres) dla Pana (imię i nazwisko ojca)" ponieważ tę kwotę mam oddać jeszcze ojcu.
 
Moje pytania są następujące:
1. Czy ja w tym wypadku będę musiała zapłacić jakiś podatek od tej otrzymanej kwoty, która była przekazana dla mnie? 
2. W jaki sposób mam przekazać ojcu kwotę tych 12tys. i czy od tego też jest jakiś podatek?
3 Czy muszę zgłosić do US, że otrzymałam te pieniądze za sprzedaż domu od nowych właścicieli? 
4. Czy jeśli inni wierzyciele dowiedzą się o sprzedaży nieruchomości mogą np. zażądać ode mnie spłaty innych zadłużeń ojca z otrzymanych pieniędzy za dom? Mimo, że ja nie mam z tymi długami nic wspólnego i nie miałam żadnych praw do tej nieruchomości.
 
Będę wdzięczna za szybką odpowiedź!
Pozdrawiam,
Magdalena
Odpowiedz