←  Off-topic

Forumprawnicze.info

»

Sprzedaż rękodzieła


Najlepsza porada prawna: Prawne.org 12 kwiecień 2018 - 18:50

Tak - choć oczywiście zawsze jest ryzyko, że ktoś to oceni inaczej. A zgodnie z ustawą o systemie oceny zgodności:

Art. 45 [Wprowadzenie wyrob... Przejdź do postu

Niempejs - zdjęcie Niempejs 11 kwi 2018

Dzień dobry,
chciałbym spróbować sprzedawać rękodzieło, głównie zabawki. Wiem, że w kraju każda zabawka powinna być oznaczona znakiem CE, jednak w rękodziele nie da się wykonać dwóch identycznych zabawek, a produkcja nie jest na tyle duża żeby móc sobie pozwolić na kosztowne badania. Czy są jakieś osobne przepisy, które odnoszą się do rękodzieła? Czy można takie zabawki sprzedać jako przedmioty kolekcjonerskie?
W internecie można znaleźć osoby, które sprzedają zabawki szyte/zrobione na szydełku, które mają działalność gospodarczą, jednak nie mają znaku CE, czy jest to działanie legalne?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc :)

Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 12 kwi 2018

Oznakowania CE nie umieszcza się na wielu grupach wyrobów, dla których nie ma tzw. dyrektyw nowego podejścia.  Jeśli będziemy mówili stricte o zabawce - to niestety jest dyrektywa - DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2009/48/WE

z dnia 18 czerwca 2009 r.
w sprawie bezpieczeństwa zabawek.

 

Nie ma przy tym znaczenia czy zabawka jest robiona maszynowo czy ręcznie. Stąd też w przypadku rękodzieła producenci starają się te ograniczenia obchodzić - oznaczając swoje wyroby jako kolekcjonerskie lub dekoracyjne. Proszę zerknąć np. tutaj: https://www.certios....-zabawki-bez-ce

Odpowiedz

Niempejs - zdjęcie Niempejs 12 kwi 2018

Właśnie o tto chodziło, tylko nie mogłem znaleźć przepisów określających czym jest produkt kolekcjonerski. Bardzo dziękuję za pomoc.

 

Jak dobrze rozumiem, wystarczy zaznaczyć, że produkt jest zabawką kolekcjonerską/wyrobem dekoracyjnym, oraz, że jest przeznaczony dla użytkowników od 14 roku życia na opakowaniu i  w aukcjach przy sprzedaży internetowej? 

Odpowiedz

Najlepsza porada prawna: Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 12 kwi 2018

Tak - choć oczywiście zawsze jest ryzyko, że ktoś to oceni inaczej. A zgodnie z ustawą o systemie oceny zgodności:

Art. 45 [Wprowadzenie wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami] Kto wprowadza do obrotu lub oddaje do użytku wyrób niezgodny z zasadniczymi wymaganiami,
podlega grzywnie.

Odpowiedz

Niempejs - zdjęcie Niempejs 12 kwi 2018

Dziękuję bardzo

Odpowiedz

Takisobiektoś - zdjęcie Takisobiektoś 06 maj 2018

Z drugiej strony nun chako(u) można też sprzedawać jako produkt kolekcjonerski.Ustawa o broni i amunicji zabrania jego posiadania.

Odpowiedz