←  Prawo spadkowe

Forumprawnicze.info

»

Sprzedaz nieruchomości z darowizny


Najlepsza porada prawna: pasjonat 16 luty 2018 - 16:29

Witam.postanowiłam oddać mamie darowaną czę... Przejdź do postu

Rolniczka - zdjęcie Rolniczka 27 lis 2017

Czy moge sprzedac darowaną przez rodzicow w 1998 ziemię bez podpisu darczyńcy przy sprzedazy?
Odpowiedz

pasjonat - zdjęcie pasjonat 27 lis 2017

Darczyńca przeniósł na pana prawo własności w 1998 r. i to pan jest właścicielem czyli tym który zbywa i to pana podpis jest konieczny przy transakcji sprzedaży. Oczywiście obrót nieruchomościami dokonuje się z udziałem notariusza. 

Odpowiedz

Rolniczka - zdjęcie Rolniczka 02 lut 2018

Dziękuję bardzo. A jesli darczyńca ma służebność mieszkania i istnieje kwestia otwarta przejscia przez działkę. Notariusz nie sprecyzował przez którą działkę. Teraz bez podpisu nie mogę sprzedać jakiejkolwiek działki?!
Odpowiedz

pasjonat - zdjęcie pasjonat 02 lut 2018

Dziękuję bardzo. A jesli darczyńca ma służebność mieszkania i istnieje kwestia otwarta przejscia przez działkę. Notariusz nie sprecyzował przez którą działkę. Teraz bez podpisu nie mogę sprzedać jakiejkolwiek działki?!

 

Kwestia służebności gruntowej czy też prawo dożywocia nie ma nic tutaj do rzeczy tak samo jak podpis darczyńcy. Obdarowany ma ograniczone prawo rzeczowe do nieruchomości i może ją zbywać. Inną kwestią jest to, że trudno znaleźć kupca na nieruchomość obciążoną dożywociem czy też prawem służebności gruntowej. Oczywiście rację ma pani, że aby zbyć nieruchomość jako nieobciążoną służebnością osobistą to ów darczyńca musiałby zrzec się np. tegoż prawa. Trudno jednak mieć pretensje do darczyńcy skoro miała taką wolę zabezpieczyć się w ten sposób prawem służebności gruntowej. To była jego wola, a przecież darował pani nieruchomość. Zawsze można było nie przyjmować jako darczyńca przedmiotowej nieruchomości obciążonej służebnością.

Oczywiście użytkowanie wygasa w razie jego nie wykonywania przez okres co najmniej 10 lat o czym mowa w temacie do którego link poniżej:

https://forumprawnic...-iii-kw-t20341/

Do podziękowania służy opcja w prawym dolnym rogu odpowiedzi "Pomocna porada"

 

k.c.

 

Art. 293. § 1. Służebność gruntowa wygasa wskutek niewykonywania przez lat dziesięć.
§ 2. Jeżeli treść służebności gruntowej polega na obowiązku nieczynienia, przepis powyższy stosuje się tylko wtedy, gdy na nieruchomości obciążonej istnieje od lat dziesięciu stan rzeczy sprzeczny z treścią służebności.
Odpowiedz

Rolniczka - zdjęcie Rolniczka 16 lut 2018

Witam.postanowiłam oddać mamie darowaną część gospodarstwa.oraz polowę domu ,tylko jest taki problem, ze mama chce cały dom. Mam nafziejé,ze gehenna,jaką zgotowała mi rodzina przez te wszystkie lata dobiegnie końca. Czy jezeli yato nie zyje a mamę zaspokoję zwrotem połowy darowizny to rodzeństwu juz nie bedzie się należał zachowek? Dodam, ze mam 3 rodzeństwa i tato nie zyje 13 lat.
Odpowiedz

Najlepsza porada prawna: pasjonat - zdjęcie pasjonat 16 lut 2018

Witam.postanowiłam oddać mamie darowaną część gospodarstwa.oraz polowę domu ,tylko jest taki problem, ze mama chce cały dom. Mam nafziejé,ze gehenna,jaką zgotowała mi rodzina przez te wszystkie lata dobiegnie końca. Czy jezeli yato nie zyje a mamę zaspokoję zwrotem połowy darowizny to rodzeństwu juz nie bedzie się należał zachowek? Dodam, ze mam 3 rodzeństwa i tato nie zyje 13 lat.

 

1. Niestety ale nie da się pani odpowiedzieć precyzyjnie na to pytanie gdyż nikt nie zapewni pani zdarzeń przyszłych. To zależy od wielu czynników tj. czy mama w chwili śmierci będzie miała dany spadek czy inny (czy będzie pusty), jak spadek będzie pusty po mamie to będą mogli się pozostali spadkobiercy domagać zachowku (o ile darowizna nie była dokonana więcej niż 10 lat wstecz od chwili otwarcia spadku czyli śmierci mamy). Nikt nie wie co pani mama uczyni z tą połową domu. Gdyby spadek nie był pusty po śmierci mamy to ową połowę domu (pani) wlicza się w schedę spadkową chyba, że darczyńca inaczej postanowi w akcie notarialnym.

A tak na marginesie to niestety ale uleganie mamie rodzi tylko jeszcze większe problemy. Jak odda pani połowę domu (darowizną zwrotną) to będzie jeszcze gorzej. Jak odda pani całość domu to najprawdopodobniej będzie jeszcze bardziej nieprzyjemnie. Tak niestety ale działa ludzka psychika, jak człowiek ulegnie raz to się próbuje zawładnąć jeszcze. Tutaj trzeba krótko trzymać. Tym bardziej, że osoba w sędziwym wieku zaczyna być jak dziecko czy niemowlę. Takiego człowieka trzeba pilnować, za niego myśleć czasami konieczne jest jego ubezwłasnowolnienie. A żeby wykonywać  tak poważne decyzje na podstawie twierdzeń osoby w starszym wieku to już nie za bardzo mieści się w głowie. Wobec tego nie tędy droga, gdyż to wiedzie na manowce. Co więcej wbrew rozsądkowi jest przepisywanie domu na mamę (zwykle czyni się to w drugą stronę). Jeśli już to ostatecznie próbowałbym sprzedać dom nawet obcym osobom (niech mama ma za swoje skoro chce wojny), a ja kupiłbym sobie inny dom czy też mieszkanie. Co więcej ów dom nie wróciłby nigdy we własność mamy nawet w przypadku rażącej niewdzięczności z pani strony gdyż byłby własnością innej/innych osób. Mama mogłaby domagać się co najwyżej równowartości tegoż domu, gdyż sąd nie może nakazać osobom trzecim podpisać aktu notarialnego o zwrotnej darowiźnie z powodu rażącej niewdzięczności jakiejś osoby (tudzież pani) która to dom im sprzedała. Taka sytuacja nie zapewniałaby żadnej gwarancji obrotu nieruchomościami (logiczne, że musiałby zostać odwrócony łańcuch osób którzy przejmowali nieruchomość zgodnie z prawem).

Odpowiedz

Rolniczka - zdjęcie Rolniczka 10 cze 2018

Bardzo pomocne rady. Mam dylemat. Czy budując na darowanej w 98' ziemi zrobię sobie dodatkowy kłopot zwiększając jej wartość? Ponieważ wiem na pewno ze bedę musiała spłacić rodzeństwo po śmierci mamy jako darczyńcy. Chcę się rozwijać, ale niestety ciągle lękam się tego zachowku,który wisi nade mną jak fatum. Jak mogę w przyszłości oddawać im kasé za działkę, ktorą sama ulepszyłam ...
Odpowiedz

Rolniczka - zdjęcie Rolniczka 10 cze 2018

Czy istnieje jakieś zabezpieczenie, jakiś złoty środek w moim przypadku? Pomocy
Odpowiedz