←  Prawo pracy

Forumprawnicze.info

»

staż, a zwolnienie lekarskie

stazystka - zdjęcie stazystka 15 Nov 2012

Witam,

Ponad miesiąc temu rozpoczęłam staż. Po miesiącu jednakże okazało się, że muszę udać się na zwolnienie lekarskie. Pierwsze tygodniowe wystawił mi lekarz rodzinny, kolejne 2-tygodniowe już specjalista. Podmiot organizujący staż zastanawia się, co zrobić w takiej sytuacji, jak to wygląda od strony "technicznej". Domyślam się, że chcieliby mnie wykluczyć z owego projektu. Pozwolę sobie tutaj przepisać cześć Umowy:

Stażysta zobowiązany jest do:
4. Uczestnictwa w co najmniej 80% stażu.

W całej umowie nie ma mowy nic o sytuacji związanej z chorobą. Na końcu jest jednakże wzmianka, iż "W sprawach nieregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy:
1. Kodeksu Pracy
2. Kodeksu Cywilnego,
3. Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r.- o promocji zatrudnienia i instutucjach rynku pracy
4. Postanowienia Regulaminu Uczestnictwa w Projekcie "Bla bla bla"."

Moje pytanie jest następujące: Czy organizator ma prawo rozwiązać ze mną umowę?(bo w wyniku zwolnienia nie "dobiję" do tych 80%), czy może te 80% tyczy się pracownika zdrowego? Czy może dni na zwolnieniu lekarskim liczą się jako uczestnictwo w stażu?
Bardzo proszę o pomoc.
Użytkownik stazystka edytował ten post 15 November 2012 - 19:43
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 16 Nov 2012

Organizator ma prawo rozwiązać w takim wypadku umowę stażową. Zapis dotyczy obycia 80% szkolenia - bez względu na jakiekolwiek inne okoliczności.
Odpowiedz

stazystka - zdjęcie stazystka 03 Dec 2012

Witam ponownie, organizator umowy stażowej nie rozwiązał, ale tak jak powyżej wspominałam w umowie widnieje zapis o tym, że stażysta ma obowiązek odbyć 80% stażu. Staż ten z założenia ma trwać 3 miesiące, pierwszy miesiąc w pełni przechodziłam, drugi byłam na zwolnieniu lekarskim, teraz rozpoczął się trzeci-łatwo więc wyliczyć, że nawet jeśli nie opuszczę ani jednego dnia(co przy aktualnym stadium mojej przewlekłej choroby jest nie lada wyzwaniem) i tak "nie dobiję" do tych 80%. Moje pytanie jest następujące:co w takiej sytuacji? Czy po upłynięciu daty odbywania stażu zawartej w umowie stażowej organizator może mieć wobec mnie jakieś roszczenia? Czy może odmówić części wypłaty stypendium(np. za czas, kiedy byłam na zwolnieniu) lub zażądać wydłużenia stażu?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Użytkownik stazystka edytował ten post 03 December 2012 - 19:15
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 03 Dec 2012

Trudno nam to oceniać - bo to raczej zakres umowy o zorganizowanie stażu (i tam zapewne trzeba poszukiwać odpowiedzi).
Odpowiedz

stazystka - zdjęcie stazystka 04 Dec 2012

Witam ponownie.
Dziś mnie poinformowano, iż "nie wiadomo co z moim stażem". Organizator stażu<nie mylić z firmą, w której takowy odbywam> stwierdził, iż instytucja "nad nimi" do dziś nie udzieliła im odpowiedzi, co w takiej sytuacji jak moja. Nadmienię, że zwolnienie już mi się skończyło, wróciłam na staż, a oni wciąż nie uzyskali odpowiedzi. Zapytam więc może w ten sposób: w sytuacji, w której jednostka decydująca zadecydowałaby, że banc przerywamy<np. ze względu na te 80%, których nie wyrobię>, to czy może przerwać z datą uwstecznioną<z dniem z przeszłości, kiedy liczba dni na zwolnieniu spowodowała niemożliwość wyrobienia wspomnianej "normy">, czy może przerwać tylko "na bieżąco"?
Przepraszam, że tak zapytuję, ale nawet spec od pp miał problem z udzieleniem mi odpowiedzi:-)
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 04 Dec 2012

Z datą wsteczną - na pewno nie.
Odpowiedz