←  Prawo cywilne

Forumprawnicze.info

»

Studnia na posesji a odcięcie sąsiadów od...

wkropce - zdjęcie wkropce 29 mar 2019

Witam

Bardzo potrzebuje pomocy. Problem polega na tym, że jakieś 2,5 roku temu kupiłam działkę, na której znajduje się dom wraz ze stodołą oraz dwie studnie. Dom wybudowany około 1960 roku. Ze studni tych bo jedna podłączona jest do drugiej w celu zasilania wodą podłączeni są sąsiedzi którzy korzystają z wody pod własnym ciśnieniem. Rura od studni do ich przyłączenia idzie przez moją działkę.Przy podpisywaniu aktu notarialnego powiadomiono mnie o tym że jest studnia z której korzystają sąsiedzi z wody jednakże notariusz powiedział że będzie można bez problemu odciąć od tej studni sąsiadów w każdej chwili. Więc podpisałam akt notarialny. Po jakimś czasie dowiedziałam się od poprzednich właścicieli tej działki że była sporządzona umowa w sprawie wykopania dodatkowej studni na posesji 

z datą 05.10.2003r. Umowa nie ma postaci aktu notarialnego lub innego urzędniczego. Jak wygląda pismo napiszę w następnym poście. 

Odpowiedz

wkropce - zdjęcie wkropce 29 mar 2019

Umowa w sprawie wykopania dodatkowej studni na posesji pana.... zamieszkałego ...... w dniu 5 października 2003-10-12. W dniu 5 października odbyło sie spotkanie w sprawie wykopania dodatkowej studni obok istniejącej na posesji tego i tego pana ze strony właścicieli posesji udział wzieli ci i cize strony zainteresowanych uczestniczyli i tu 16 osób wymienionych. "Ustalono co następuje: zezwala sie na wykopanie drugiej studni tuż obok istniejącej w kierunku północno-wschodnim (brzegu), zabezpieczenia jej płytą betonową na poziomie ziemi, a następnie uporządkowanie terenu. Wszelkie koszty wykopania ponoszą zainteresowani zwiększeniem ilości wody. Jednocześnie właśniciele posesji, ich spadkobiercy i ewentualni użytkownicy tej działki mają prawo bez konsultacji z pozostałymi użytkownikami studni przyłączyć sie do zbiornika wody".  Chcemy się grodzić i założyć sad lub uprawę rolną a w przyszłości może wybudować drugi dom ale niestety przez działkę idzie rura i chcielibyśmy jakoś tą sytuację rozwiązać polubownie. Poza tym nie chcemy żeby sąsiedzi mieli służebność do tej wody po upływie 30 lat jak można polubownie załatwić tą sprawę? Proszę o pomoc!

Odpowiedz

Takisobiektoś - zdjęcie Takisobiektoś 31 mar 2019

W mojej ocenie umowa zawiera istotne wady.Łatwo ją będzie podważyć.

Odpowiedz

wkropce - zdjęcie wkropce 01 kwi 2019

ok. Czy aby sąsiedzi nie nabyli prawa służebności do czerpania wody istnieje inne rozwiązanie niż napisanie do nich pisma, które daje im czas na zorganizowanie sobie wody pitnej z innego źródła do tego i tego dnia po czym nastąpi odcięcie im wody? Nie chce robić sobie wrogów wśród najbliższych sąsiadów. Poza tym jeśli tak zrobię to na pewno czeka mnie spawa w sądzie bo oni tak łatwo nie odpuszczą:(

Odpowiedz

wkropce - zdjęcie wkropce 02 kwi 2019

Proszę czy ktoś może mi pomóc?
Odpowiedz

wkropce - zdjęcie wkropce 04 kwi 2019

Witam czy ktoś może mi pomóc i odpowiedzieć jakie mam rozwiązania tej skomplikowanej sytuacji? Sprawa jest pilna bo czas działa na moją niekorzyść.
Odpowiedz

wkropce - zdjęcie wkropce 10 kwi 2019

Czy ktoś umie mi pomóc w tej sprawie? Czy są tutaj specjaliści od takuch spraw. Czekam i czekam na wsparcie. Pomóżcie.
Odpowiedz

Takisobiektoś - zdjęcie Takisobiektoś 10 kwi 2019

Umowa nie może zawierać treści odnoszących się do przyszłych spadkobierców,Polskie prawo tego nie przewiduje.Umowa "zbiorowa" też budzi wątpliwości.Inną sprawą jest czy mamy do czynienia z ugodą czy też z umową.

W razie śmierci jednej ze stron umowy/ugody całość będzie nie wiele warta.Zwyczajnie wygasa.

Odpowiedz

wkropce - zdjęcie wkropce 15 kwi 2019

A czy jest jakiś inny sposób niż odłaczenie od wody żeby Ci ludzie którzy biorą teraz wodę nie nabyli służebności?
Odpowiedz

wkropce - zdjęcie wkropce 23 kwi 2019

Proszę czy ktoś kompetentny mógłby odpowiedzieć na moje pytanie czy jest jakiś inny sposób niż odłączenie tych ludzi od studni i wody aby nie nabyli oni służebności? I czy będziemy musieli zwracac im koszty wykopania tej studni skoro kiedyś sie na nią złożyli aby ją wykopać?
Odpowiedz

wkropce - zdjęcie wkropce 29 kwi 2019

Jeszcze mam pytanie jeśli dom oraz cała działka kupiona została za kredut hipoteczny wiec do czasu spłacenia go przeze mnie właścicielem jest bank to czy on może wystapić o odciecie im wody? Proszę o pilną odpowiedź.
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 07 maj 2019

Obciążenie nieruchomości hipoteką nie powoduje, że właścicielem działki jest bank. Nie ma to więc wpływu na kwestie związane z ujęciem wody.

Odpowiedz

wkropce - zdjęcie wkropce 10 maj 2019

Czyli mam rozumieć,że właścicielem jestem ja i nic mi bank w tej kwestii nie pomoże i po mojej stronie jest rozwiazanie problemu? Jeśli tak to czy oprócz wypowiedzenia im używania studni jest jakiś inny sposób aby oni nie nabyli służebności do używania wody? Nie chce się skłócic z sąsiadami. Proszę o pomoc.
Odpowiedz

wkropce - zdjęcie wkropce 24 maj 2019

Witam. Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na zadane wcześniej pytanie. Czekam i czekam na podpowiedź kogoś mądrego kto mi pomoże w takiej beznadziejnej sytuacji czy w ogóle jest jakieś dla mnie wyjście które zadowoliłoby wszystkich?
Odpowiedz

wkropce - zdjęcie wkropce 30 maj 2019

Halo czy ktoś jest mi w stanie pomoc i odpowiedzieć na pytanie?
Odpowiedz

wkropce - zdjęcie wkropce 05 cze 2019

Czy któryś z Panów/Pań Administratorów może mi coś doradzić, poradzić w tej sytuacji bo czas biegnie a ja w kropce. Prosze o konkretną odpowiedź co mogę i czy moje dobro i dobro ogółu czyli sasiadow da sie pogodzić?
Odpowiedz

wkropce - zdjęcie wkropce 16 cze 2019

Widzę że nikt nie ma pomysłu na tą sprawę. Szkoda bo mialam nadzieje że ktoś jednak zna sie na rozwiazywaniu takich spraw. Mam pytanie jeśli napisze do nich wszystkich pismo w którym daje im pół roku na znalezienie sobie innego źródła stałej wody bo po tym okresie ich odetne. Oni pewnie podadza mnie do sadu o odciecie ich od wody to czy wygraja tą sprawę?
Odpowiedz

wkropce - zdjęcie wkropce 16 cze 2019

Jaka w tej sprawie ja mam szansę w Sądzie żeby Ci ludzie nie brali mi wody?
Odpowiedz

wkropce - zdjęcie wkropce 22 cze 2019

Czy jeśli odetne ich od wody to mogą mnie pozwać do sądu i czy wygraja? Bo teraz to jestem normalnie okradana z wody bierze każdy kto tylko chce bo oni uważaja że to jest ich skoro do tej pory z tego korzystali. Niech ktoś mi w końcu odpisze co ja mam robić:(
Odpowiedz

wkropce - zdjęcie wkropce 13 lip 2019

Czy ktoś z administratorów mógłby mi odpowiedziec na pytanie bo czekam i się chyba niestety nie doczekam. Prosze Was o pomoc i opinie w tej sprawie.
Odpowiedz