←  Prawa konsumenta

Forumprawnicze.info

»

Z dniem 31 grudnia 2019r forumprawnicze.info zakończy swoją działalność.

uciążliwy hałas w mieszkaniu

Gosia M - zdjęcie Gosia M 13 mar 2018

Witam,

zakupiłam mieszkanie w stanie deweloperskim na jednym z warszawskich osiedli na mokotowie. Po wprowadzeniu się do mieszkania okazało się, że hałas w mieszkaniu nawet przy zamkniętych oknach spowodowany oddalonym o 1.5 km Okęciem jest nieznośny i niedopuszczalny. Mam świadomość bliskości osiedla do lotniska jednak normy budowlane chyba określają izolację akustyczną w budynkach i maksymalne natężenie hałasu, prawda? Na pytanie skierowane przeze mnie do dewelopera o natężeniu hałasu pani pokazała mi mapę akustyczną Warszawy z zaznaczeniem, że obszar osiedla jest wyłączony z obszaru zagrożonego nadmiernym hałasem...

Czy jestem w stanie w jakiś sposób dochodzić swoich praw i zmusić dewelopera do pomiaru akustyki w mieszkaniu i ewentualnych zmian/uszczelnień?

 

Będę wdzięczna za wszelkie porady.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 16 mar 2018

Nie widzę podstaw prawnych do tego, aby to developer miał dokonywać takiego pomiaru. Zakładając, że wejdzie Pani w spór prawny z developerem to ciężar dowodu spoczywa na Pani. To Pani musi więc udowodnić, że w związku z użyciem nieprawidłowych materiałów lub błędów projektowych poziom hałasu w lokalu przekracza dopuszczalne normy. Natomiast jeśli materiały są prawidłowe a poziom hałasu jest za wysoki to obawiam się, że roszczeń należałoby dochodzić od portu lotniczego. 

Odpowiedz