←  Prawo autorskie

Forumprawnicze.info

»

Udostępnianie usługi na stronie WWW opłaca...

maciekgrzela - zdjęcie maciekgrzela 08 sie 2017

Witam,
Jestem twórcą pewnego portalu www który ma wspomagać naukę języka angielskiego wśród uczniów.
Portal wykorzystuje słówka znajdujące się w wielu książkach do języka angielskiego (uczeń może wybrać z której książki będzie korzystał). Aby "uzyskać dostęp" czyli móc uczyć się wybranych słówek metodą zaimplementowaną na portalu użytkownik musi kliknąć przycisk "uzyskaj dostęp" który powoduje przeniesienie go do systemu dotacji. W momencie wykonania dotacji użytkownik uzyskuje dostęp do nauki (tej książki) w portalu.
Zwracam się z pytaniem: Czy takie rozwiązanie, dawanie dostępu użytkownikowi do usługi w zamian za dotację jest zgodne z prawem (brak odprowadzania podatku od dotacji - o ile jest to obowiązkowe | Chciałbym jeszcze zaznaczyć że jednorazowa dotacja wynosić będzie ok 5 zł).
Drugie moje pytanie odnosi się do problemu prawnego związanego z wydawnictwami. Czy jeśli korzystam ze słówek znajdujących się w danej książce, i de facto na nich zarabiam (pozwalam użytkownikowi z nich korzystać za pieniądze) to zawłaszczam sobie nielegalnie ich słówka, czy mogę sobie z nich korzystać w dowolny sposób?
Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.
Dziękuję i pozdrawiam
Maciej Grzela
Odpowiedz