←  Prawo cywilne

Forumprawnicze.info

»

Umowa zlecenie - weksel

Dżejson - zdjęcie Dżejson 03 lut 2014

Witam. W powyższym wątku udzielił Pan następującej odpowiedzi:

"Pisaliśmy już o tym na forum: generalnie orzecznictwo stoi na stanowisku, że w przypadku zakazu konkurencji z umów cywilno-prawnych po zakończeniu współpracy winno płynąć wynagrodzenie (odszkodowanie) dla osoby objętej takim zakazem konkurencji.

W braku uregulowania kwestii odpłatności w takiej umowy - przyjmuje się, że zakaz konkurencji jest prawnie nieskuteczny. Czyli brak podstaw do uruchomienia weksla. Jeśli nie chcą zwrócić weksla - ma Pan interes prawny w tym, aby wystąpić z powództwem o nakazanie wydania weksla."

tutaj link do dyskusji: http://prawne.org/um...e-weksel-t5600/

Moje pytanie brzmi następująco: Czy mógłby Pan na poparcie swojego stanowiska podać źródło takiego orzeczenia lub sygnaturę.
Dziękuję, pozdrawiam
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 03 lut 2014

Proszę zerknąć na III CKN 579/01, OSNC 2004/10/167

Tutaj omówiono tej wyrok: http://prawo.wyborcz...cywilnoprawnych

Odpowiedz

Dżejson - zdjęcie Dżejson 28 lut 2014

Idąc tym tropem powinno napisać się do zleceniodawcy pismo i zawrzeć w nim: kwotę ekwiwalentu, sposób, miejsce i termin jego wypłaty oraz konsekwencje nie wywiązania się z płatności tegoż ekwiwalentu skutkujące nieważnością zakazu konkurencji. Na koniec powinno się wyznaczyć odpowiedni termin na odpowiedź.

 

Wyznaczony termin upływa, odbiorca weksla nie ustosunkowuje się do pisma. 

 

Zakaz konkurencji nie obowiązuje i mamy na to dowód. Wówczas występujemy z powództwem o zwrot weksla. Tutaj jest moje pytanie: 

 

Jak w praktyce kształtuje się sytuacja wystawcy weksla wytaczającego powództwo o zwrot weksla jeśli nie była podpisana żadna deklaracja wekslowa i żadna umowa wekslowa, istnieje natomiast tzw. "stosunek podstawowy" i ustne ustalenie, że weksel może zostać uruchomiony w przypadku złamania zakazu konkurencji? 

 

Wydaje mi się, że sąd staje w obronie takich niefrasobliwych wystawców.

Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 28 lut 2014

Sąd bada przede wszystkim czy aktualny jest jeszcze stosunek prawny, który legł u podstaw wystawienia weksla. Wykazanie okoliczności towarzyszących i owe wezwanie do zwrotu weksla jak najbardziej wymagane. 

Odpowiedz