←  Prawo cywilne

Forumprawnicze.info

»

Walka z bankiem - kredyt we frankach

adella45 - zdjęcie adella45 17 maj 2019

Witam.

Zaciągnęłam (wraz z mężem) kilka lat temu kredyt hipoteczny we frankach. Spłacamy go regularnie, bez żadnych przerw. Nie mamy z tym problemu. Jednak ostatnio coraz częściej trafiam na artykuły, jak to frankowicze wygrali z bankiem, że dostali zwrot nadpłaconych rat itp. Nie bardzo na tym się znam, tak jak wspomniałam, nie mamy problemu ze spłatą kredytu, ale czy moglibyśmy się ubiegać o taki zwrot nadpłaconych rat itp? Od czego w ogóle zacząć? Czy trzeba wykazać, że nie stać nas na takie raty, czy nie ma to żadnego związku? 

Czy szukać kancelarii, która się specjalizuje wyłącznie w tym, czy każda mi to ogarnie?

Odpowiedz

Andrzej78 - zdjęcie Andrzej78 15 lip 2019

To, czy macie problem ze spłatą rat kredytu frankowego nie ma nic do rzeczy. Zresztą nawet podejmując walkę z bankiem, raty musicie spłacać regularnie, inaczej bank będzie mógł wypowiedzieć kredyt. Co do tego, od czego zacząć, to chyba na spokojnie pomyśleć, czy macie ochotę na zabawę z sądem, bo jednak wymaga to waszego zaangażowania, no i oczywiście także nakładów finansowych. Na początku możecie skorzystać z darmowych kalkulatorów kredytów frankowych - one wyliczają "pi razy ok" czy a się nadpłatę kredytu - wtedy wiecie czy w ogóle jest o co walczyć. https://frankowicze....lator-kredytowy

Potem możecie przesłać zapytania do kilku/kilkunastu kancelarii - większość z nich dokonuje wstępnej analizy umowy za darmo - i mówią wam czy jest w ogóle sens walczyć.

Jeśli dostaniecie odpowiedź, że podejmą się waszej sprawy - wtedy zapewne dowiecie się jaki będzie tego koszt. Przeważnie wygląda to tak, że kancelaria bierze jakąś opłatę stałą i procent od wygranej kwoty. Jeśli opłata wstępna jest większa, to mniejszy procent - analogicznie, niższa opłata wstępna - więcej zawołają sobie od wygranej. Ale nie są to niskie kwoty.

Cała sprawa to pewnie 2- 3 lata. 

Odpowiedz